Art & Kulturë

Ekspozita “Pezull” nga Blerta Xhamo

Piktorja Blerta Xhomo ka çelur në galerinë e Fakultetit të Arteve të Bukura ekspozitën personale “Pezull”. Ekspozita e ndarë në dhjetë cikle edhe 31 vepra vjen e kuruar nga artisti Vladimir Myrtezai, i cili i konsideron këto telajo si një tërësim, ku piktorja orienton ndjesitë e saj për interpretimin e hapësirës piktoreske, në një territor […]

Agim Sulaj fton artistët nga e gjithë bota të marrin pjesë në ekspozitën “Earthquake in Albania”

Piktori i mirënjohur Agim Sulaj, i cili trajton shpesh në veprat e tij temën e emigrimit, ka ftuar artistë nëpër botë të marrin pjesë në një ekspozitë me temë, tërmetin në Shqipëri. Mbi 100 karikaturistë të njohur në botë, janë përgjigjur me pjesëmarrjen e tyre. Piktori dhe karikaturisti shqiptar, Agim Sulaj, i cili në veprat […]

Europa në 80 fotografi. Siç nuk e kemi parë asnjëherë

Ekspozita “Me sytë nga Europa” nën kurimin e Gabi Scardit sjell histori familjare edhe ndryshime të tjera në vende të thella të Veriut edhe Jugut të Shqipërisë, të Saksonisë-Anhalt, në Polezi të Bjellorusi dhe zonës ku gjenden minierat e qymyrit të Sardenjës. Janë rreth 80 fotografi të ekspozuara, të cilat sjellin jetën e përditshme të […]

“Ekspozita e unit” me 220 vepra të krijimtarisë 60-vjeçare në Durrës

Skulptori dhe piktori Nelo Lukaçi, sjell ekspozitën që u hap në galerinë e arteve pamore të qytetit bregdetar. Artisti 79-vjeçar nga Durrësi e ka titulluar “Ekspozita e unit” prezantimin e mbi 220 punimeve në skulpturë dhe pikturë, që nga fillimet e veprimtarisë në vitet 1960. I njohur si skulptor i punimeve të rëndësishme së bashku […]

Ekspozita e parë abstrakte me celular në Shqipëri

Vojsava Sula ka çelur ekspozitën “Vortex” në qendrën kulturore “Tirana ekspres”. Janë fotografi që kanë në qendër objekte, njerëz edhe peizazhe të ndryshme, të cilat, studentja e dizajnit i ka realizuar me celular. Ekspozita “Vortex” vazhdon të qëndrojë hapur në qendrën kulturore “Tirana Ekspres”.

Vjen ekspozita e edicionit të tretë të çmimit “Artistët e rinj”

Galeria Kombëtare e Kosovës do të hapë ekspozitën e finalistëve të edicionit të tretë të çmimit “Artistët e rinj”. Kuruar nga Zeni Ballazhi, në këtë ekspozitë pjesëmarrësit e sivjetmë janë: Adea Pula,  Arbnor Karaliti, Brilant Milazimi,  Dion Zeqiri,  Fidan Bejtullahu dhe Valdrin Thaqi. Ky edicion i AR është pjesë e aktiviteteve 20/20 me rastin e […]

Ekspozita “Social Artistry Colorful People”

Qendra STEPS ju fton në ekspozitën “Social Artistry Colorful People” ditën e shtunë më datë 11 Maj, ora 11:00-17:00 në Kalanë e Tiranës, Shëtitorja Murat Toptani, Tiranë Në këtë ekspozitë do të keni mundësinë të shihni punimet në telajo dhe punime handmade të realizuara nga Fëmijët e Institutit “Ramazan Kabashi” (Instituti i nxënësve që nuk […]

Ekspozita AIRLAB fall 2018

Ekspozita AIRLAB fall 2018 përmban një përzgjedhje të veprave të artistëve, të cilat u krijuan gjatë programit ”artist në residencë“, të Institutit T.I.C.A, në muajt shtator-tetor 2018, në Tiranë. Ekspozita trajton temat e historisë së ideve, migrimit dhe memories si dhe botës së brendëshme dhe asaj të jashtme. Karl Wratschko punon si kurator, regjisor dhe […]

Ekspozita në UET “Me Ndërkombëtarët” për 75 vjetorin e Bujar Kapexhiu

Në ambientet e Universitetit Europian të Tiranës do të çelet sot një ekspozitë mjaft e veçantë nga artisti i njohur Bujar Kapexhiu, me titull “Ndërkombëtarët”. Kjo ekspozitë vjen në kuadrin e 75 vjetorit të mjeshtrit Kapexhiu. I njohur për humorin dhe ironinë e tij të hollë, ai përgjatë viteve ka realizuar një sërë karikaturash ku […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).