Art & Kulturë

Turizmi shqiptar në median japoneze: Shqipëria eksperiencë mahnitëse, një vend ende i paeksploruar

A e njihni Shqipërinë?, pyet shkrimtari japonez, Mizuho Ota në një shkrim për ”Asahi Shinbun”, një nga dy gazetat kryesore japoneze, me një tirazh prej 10 milionë kopjesh. ”Shqipëria është një vend i vogël në Gadishullin e Ballkanit, në Europën Lindore. Shqipëria, që ka qenë një vend i izoluar për një kohë të gjatë, po […]

Surprizon Sharon Stone: Faleminderit Shqipëri, me gjithë zemër!

Aktorja e famshme hollivudiane, Sharon Stone, ka vlerësuar veprimin e Shqipërisë për të dërguar 30 mjekë dhe infermierë në Itali, për të ndihmuar në krizën shëndetësore atje për shkak të koronavirusit. Në një postim në Instagram Story, shoqëruar me një foto të emigrantëve shqiptarë në vitet 1990, Stone shkruan: “30 vite më parë, Italia vendosi t’i […]

Gati aplikacioni online, vetëm një person nga familja lejohet për të bërë pazar

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se është gati aplikacioni online ose me sms për leje-daljen e vetëm një personi nga familja për të bërë pazar. “Njësoj si javën e shkuar, nga ora 13:00 nesër deri të hënën 05:00 të gjithë në shtëpi dhe të gjithë qepenat mbyllur”, tha Rama. Ndërkohë Rama tha se “nga e […]

Bimët magjike të tokës shqiptare, mjekësore dhe aromatike

Në Shqipëri ka rreth 7233 lloje bimësh të cilat formojnë thuajse 32% të të gjithë florës së Evropës. Këtu futen edhe ato aromatiket apo medicinalet që janë përdorur gjerësisht nga mjekësia popullore ndër shekuj. Ndër to renditen dhe ato që në botë kërkohen vazhdimisht, e madje edhe eksportohen nga vendi ynë të cilat AgroWeb.org j’ua […]

Muzeu Etnografik në Elbasan ekspozitë me veshje tradicionale

Muzeu Etnografik në Elbasan ka hapur sot dyert për qytetarët ku nuk kanë munguar edhe pjesëmarrja e artizanëve të qarkut të Elbasanit. Punimet artizanale nga zona e Shpatit, Shmilit, Çermenikës, Elbasanit, Godoleshit janë prezantuar nga vetë artizanët e këtyre zonave, të cilët ruajnë këtë traditë shekullore të qarkut të Elbasanit. Kostume popullore të punuara me […]

Shfaqja

Shfaqja “Kreolët e Ballkanit” shpall Kosovën republikë në Beograd

Mbrëmë në natën e tretë të Festivalit “Mirëdita, dobar dan”, u dha shfaqja “Kreolët e Ballkanit” e regjisorit Enver Petrovcit. Kjo shfaqje e cila në fokus të saj ka konfliktet me bazë etnike bëri që në Beograd të ngritët pllakata “Kosova Republikë” dhe të valëvitet flamuri kombëtar, shkruan KultPlus. Drama e jetës së Hekuranit, i […]

Televizioni gjerman: Shqipëria duhet vizituar!

“Shqipëria është me të vërtetë një rekomandim turistik absolut”, raporton televizioni i njohur gjerman, RTL. Bukuria e pazbuluar e Ballkanit ‘’Plazhe fantastike si të nxjerra nga një libër pikturash, peizazhe të egra dhe romantike dhe një kulturë e mahnitshme – dhe për momentin me çmimet më të ulëta në të gjithë Mesdheun. Po flasim për […]

Ta Pastrojmë Shqipërinë

Ta Pastrojmë Shqipërinë – 23 Nëntor 2018! Ne vazhdojmë të refuzojmë të jetojmë në vendin tonë të mbuluar me mbeturina, andaj në 23 Nëntor, për herë të nëntë organizojmë aksionin Ta Pastrojmë Shqipërinë Në Një Ditë. Jemi të vetëdijshëm që kemi edhe shumë probleme të tjera, jemi dëshmitarë që shumë qytetarë të vendit tonë e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).