Art & Kulturë

4 efektet e qershisë

Trajton kancerin Nëse ju jeni një pacient i sëmurë me kancer, konsumimi i qershisë rrit shanset për shërim. Kjo, për shkak se qershitë kanë veti ushqyese që ndihmojnë në luftën kundër të gjithë mënyrave te kancerit dhe sëmundjeve të zemrës. Forcon kujtesën Mos iu ndani qershive këtë sezon sepse ajo shërben për të forcuar kujtesën. […]

E pamundura…

Poezi nga Ismail Kadare Ka Njëzet Vjet Që Ti Mungon Zbrazëtirën Asgjë Se Mbush Në Tryezën E Gëzimit A Të Brengës Sonë Ka Një Vend Ku S’ulet Askush N’aeroport Të Rinasit Nga Ike Pistat Janë Të Shtruara Gjithnjë Të Gjithë Avionët Ty Të Marrin Por Pas S’të Kthen Asnjë Vec Mes Gjëmimit Të Motoreve Duralumini […]

Nesër Vitium Fest. Ja për çfarë bëhet fjalë

‘VITIUM FEST’, eventi më i rëndësishem i këtij muaji do të zhvillohet të shtunën më 29 qerhsor. Qëllimi i projektit në fjalë është përhapja e kulturës së muzikës elektronike, promovimi i DJ-ve të rinj shqiptarë dhe jo vetëm, si dhe i rrymave të ndryshme të muzikës elektronike si: Progressive House / Tech-House / Techno / […]

4 instrumentistë kuarteti Minguet më 4 korrik në Durrës

Me gjashtëmbëdhjetë tela muzikorë dhe katër instrumentistë kuarteti Minguet zbulon nga e para kufijtë e dëgjimit. Me interpretimet e veprave të njohura dhe të panjohura të autorëve të mëdhenj ata që nga viti 1988 pushtojnë zemrën muzikore të të gjitha kulturave nëpër botë – “sepse mënyra e hareshme me të cilën ansambli shpreh dhe sjell […]

Nis rikonstruksioni i bibliotekës së Përmetit

Bashkia e Përmetit bën të ditur se “ka nisur puna për rikonstruksionin e bibliotekës së qytetit, me fonde të financuara nga Bashkimi Europian, pas aplikimit në projektin “EXPLORAL” IPA CROSS-BORDER , i cili rezultoi fitues”. Sipas bashkisë, ky ambient, i cili frekuentohej nga shumë persona që nga fëmijë deri në moshën e tretë, ishte në […]

E dini ku ndodhet Bashova? Zbuloje më 20 korrik

Në datën 20 Korrik shoqata ODA në bashkëpunim me Këshillin e Qarkut Tiranë dhe banorët e zonës së Kavajës, (duke patur në fokus trashëgiminë kulturore shqiptare) organizon eventin: #ZBULOBASHTOVËN Duke u nisur nga karakteristikat e veçanta, të kësaj kalaje e për ta kthyer atë në një destinacion turistik të përhershëm, do të organizojmë një festë me […]

Botohet monografia për dramat e Rexhep Qosjes

Studiuesi i dramës, Berat Dakaj (alias Armagedoni), ka botuar sot librin studimor “Dramat e Qosjes (monografi)”, të cilin para disa vitesh e ka pasur punim të diplomës së masterit, paraqitur dhe mbrojtur në Fakultetin e Arteve Dramatike të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina”, nën udhëheqjen e mentorit, profesorit Haqif Mulliqi. Në këtë monografi janë analizuar, […]

Shqipëria vendi i vogël me zemër të madhe

Gazeta më e madhe e Pakistanit në gjuhën angleze ”The Express Tribune” rendit pesë vendet me shumicë myslimane, që nuk duhen humbur së vizituari. Sipas kësaj gazete, Shqipëria ndodhet në pesë vendet kryesore që përbëjnë trend në destinacionet turistike për këtë vit. “Një sekret i jashtëzakonshëm ballkanik i ruajtur më së miri, Shqipëria ka një […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).