Art & Kulturë

Perëndeshat e kinemasë italiane

CineClub i Institutit – Takime në Bibliotekë Kontesha e Hong Kong-ut Një film i Charlie Chaplin. Me Sydney Chaplin, Sophia Loren, Marlon Brando, Tippi Hedren, Geraldine Chaplin. Komedi, 108’, USA 1967, Audio në Anglisht – Titra në Italisht Në një anije miliarderësh, një diplomat i pasur amerikan njeh një emigrante ruse interesante dhe ekstroverse. Gruaja […]

Si të hani shëndetshëm me pak para

1. Blini kryesoret. Blerjet në dyqane apo treg të gjërave kryesore nuk janë të shtrenjta dhe pasja e tyre në dollapin tuaj të ushqimeve apo në frigorifer do t’ju japë mundësinë të ushqeheni ashtu siç dëshironi. Mendoni për vezët, avokadot dhe bukën integrale, të shoqëruar me djathin e duhur, limonët apo specin e kuq të grirë që […]

“Nga Kjo Botë Në Tjetrën” i autorit John Bunyan në Klubin e Librit

Libri i radhës që do të diskutohet në Klubin e Librit Tiranë është “UDHËTARI – Nga Kjo Botë Në Tjetrën” i autorit John Bunyan. Diskutimi do të jetë të martën, me datë 30 korrik 2019, te Qendra Stefan në Tiranë. Më poshtë keni edhe një artikul të shkurtër Ledio Hala i cili ka qenë pjesë […]

Pse njerëzit vazhdojnë të shkruajnë dhe të lexojnë romane

Mbase nuk është gjëja më domethënëse, për një shkrimtar që shkruan kryesisht romane, të pohojë faqazi se i duket gjithë sa herë tejet e çuditshme jo vetëm të shkruajë, por edhe të lexojë romane. Jemi mësuar me këtë gjini hibride dhe elastike prej së paku treqind e nëntëdhjetë vjetësh, që kur në qytetin tim të […]

Doni që celulari juaj të zgjasë më gjatë se dy vite? Mos e bëni këtë gabim

Nëse doni që smartphoni juaj të zgjasë më gjatë se dy vite, ky informacion mund të jetë i dobishëm për ju. Zakonisht ne i lëmë telefonat gjatë natës në karikim në mënyrë që paisja të jetë 100% e ngarkuar në mëngjes. Lajmi i keq është se pajisjet tona mbajnë veten në nivelin 100% gjatë gjithë […]

Si ta përgatisni dhe ta përdorni akullin

A keni menduar ndonjëherë se konservimi i akullit në mënyrën e gabuar mund të jetë e rrezikshme? Me ardhjen e verës, dëshira për një pije të ftohtë fillon të rritet. Çdo vit përdoren dhjetra e mijëra ton akull, por përgatitja e akullit në shtëpi kërkon shumë vëmendje. Kjo, pasi në një kub akull mund të futen shumë […]

Horoskopi Javor, 29 Korrik – 4 Gusht

Dashi 21 Mars – 19 Prill Dashuria: Një javë stresuese, problemet që do të hasni në punë mund të kenë pasoja në frontin e dashurisë. Mundohuni të ndani dy frontet nëse nuk doni të gjeni veten me një partner të ngrysur dhe në limitin e durimit. Një rimëkëmbje në aferën e dashurisë do të jetë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).