Art & Kulturë

Do që flokët të të rriten shpejt. Provo këtë maskë me ushqime

Shumë njerëz dëshirojnë që flokët e tyre të rriten shumë shpejt. Për të arritur këtë, ata blejnë shumë produkte kozmetike që premtojnë rritjen e flokëve, që shpesh nuk japin efektin e dëshiruar. Për fat të mirë, ka një zgjidhje për këtë. Ka një maskë e cila i bën flokët tuaj të rriten shumë shpejt, që […]

Si të zgjidhni këpucët e duhura

Ka disa rekomandime për zgjedhjen e këpucëve të duhura që ekspertët në shëndetin e thonjve dhe këmbëve këshillojnë që ju të ndiqni. Blini këpucë në mbrëmje pas punës, sepse këmbët lodhen gjatë ditës dhe fryhen pak. Pra, duke ndjekur këtë këshillë do t’ju ndihmojë të zgjidhni madhësinë e duhur që do t’ju bëjë të ndiheni […]

Valdrin Sahiti sjell koleksionin Pranverë/Verë 2019

Eleganca dhe shija për të bukurën janë bërë bashkë në koleksionin e fundit të disenjatorit të njohur kosovar Valdrin Sahiti. Më një stil të veçantë që e karakterizon disenjatorin, ai përmes koleksioneve të veta po arrin të tërheqë vëmendje edhe jashtë trojeve shqiptarë, e madje edhe nga artistët më eminent botërorë. Tashmë ai ka sjellë […]

Çfarë të dhurosh për 8 mars?!

Të jesh grua është gjëja më e bukur në botë. Askush si ajo nuk ndan dashuri, gëzim e lumturi tek të gjithë njerëzit që ka pranë vetes. Përgjatë viteve, Dita Ndërkombëtare e Gruas, 8 Marsi, e ka humbur kuptimin politik dhe është bërë një ditë feste (në Shqipëri si e tillë është njohur gjithmonë) dhe […]

FOTO/ VIP-at në tapetin e kuq të Mbrëmjes Gala të Çmimeve Kult 2018

Si çdo vit, edhe këtë herë të ftuarit i kishin kushtuar një rëndësi të veçantë veshjes së tyre në Mbrëmjen Gala të Çmimeve Kult. Teksa ata kalonin në tapetin e kuq të Çmimeve Kult 2018, dukeshin akoma më këndshëm. Për të gjithë ata që nuk mundën të ishin të pranishëm në Mbrëmjen Gala të Çmimeve […]

Ja si duhet t’i vishni palltot këtë dimër

Ideale për të mbrojtur veten nga klima e ashpër dhe për t’u përballur me dimrin pa frikën e kërcënimit të sëmundjes: palltoja është propozimi për këtë sezon të vjeshtë-dimër 2018. E përdorur në stilin e rrugës, palltoja frymëzohet nga pasarelat që pamë në javën e modës në pranverë. Pra, këtu është një përmbledhje super e […]

Kurioz të dini se si visheshin të rinjtë para një shekulli? Këto foto ilustrojnë pamjet e tyre!

Moda ecën me hapa të shpejtë dhe veshjet që dikur quheshin “trendy” tanimë konsiderohen si ‘lecka’. Më poshtë, janë marrë disa foto nga vende të ndryshme të botës, të cilat ilustrojnë veshjet e zakonshme që të rinjtë përdornin gjatë fillimit të shekullit të XX. Ato janë shkrepur 100 vite më parë, por ndryshojnë rrënjësisht nga […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).