Art & Kulturë

Logu i Bjeshkëve, E Bukura e Bjeshkëve

Kete te shtune me date 5 gusht, ne Qafe Predelec ne Bjeshket e Namuna organizohet Logu u Bjeshkeve. Nji aktivitet per te bukuren e bjeshkeve, ku nuk prezantohet vetem e bukura e asaj zone, por dhe folklori me etnografine. Ato kustume datojne nder shekuj e te cilat jane me te lashtat ne Europe apo dhe […]

Hapja e ekspozitës “Manipulim” më 3 gusht

Fotografitë e retushuara të arkivës së Marubit do të jenë në qendër të një ekspozite e cila tenton të nxjerrë në pah për herë të parë, fotografitë e manipuluara e për t’i ballafaquar ato me të vërtetën që dëshmojnë negativët origjinalë të paprekur. Kjo ekspozitë vjen e kuruar nga Luçjan Bedeni, drejtor i Muzeut Marubi.

Regjistrohu tek Maratona e Tiranës

“Gjysëm Maratona e Tiranës” rikthehet në datën 15 Tetor 2017 me edicionin e saj të dytë. Kjo Maratonë e cila tashmë ka nisur rrugën e krijimit të një tradite sportive në qytetin tonë, edhe sivjet do të cel siparin e saj me kategorinë Fun Run. Do të jenë qindra nxënës të shkollave Tiranës të cilët […]

Enduro 2017 – Raundi IV më 3 shtator

Albania Enduro Series është një trofe çiklistik i përbërë nga pesë gara të tipit Mountain Bike Enduro. Ky trofe organizohet nga Bike Club Albania me suportin e Pilot.al. Pjesëmarrja në AES është e hapur për çiklistë amatorë dhe profesionistë të moshës mbi 15 vjec. Në AES mund të merret pjesë me çdo lloj biçiklete, me […]

Si të luftoni djersitjen

Edhe pse shkencëtarët kanë vërtetuar lidhjen ndërmjet antiperspirantëve dhe kancerit, për të cilët thuhet se janë ndër përgjegjësit e rritjes së kancerit të gjirit, njerëzit çdo ditë vendosin të mbyllin poret me kimikalie, vetëm e vetëm që të mos djersiten. Njerëzit shpesh nuk e dallojnë dallimin ndërmjet antiperspirantëve dhe deodorantëve. Antiperspirantët ndalojnë djersitjen tërësisht, ashtu […]

Së shpejti edicioni i 36-të i Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare

Kanë mbetur edhe dy javë, deri në nisjen e edicionit të 36-të, të Seminarit Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare, i cili mbahet në ambientet e Fakultetit të Filologjisë në Universitetin e Prishtinës. Edhe këtë vit ky seminar karakterizohet nga tri tema. Tema e sesionit të letërsisë është ‘Fakti dhe fiksioni’, tema e sesionit […]

FOTO/ Dasma madhështore e Turit dhe Orindës

Ishte një dasmë si në përralla, ajo e Turjanit dhe Orindës. Çdo gjë magjike, e organizuar nga Geraldina Sposa. Një dasmë spektakolare për nga surprizat dhe të ftuarit artistë që performuan…por sigurisht që në qendër të saj ishin Turi dhe Orinda, që u emocionuan dhe dhuruan shumë emocione, por edhe u argëtuan duke kënduar e […]

Fjalet e Qiririt – Nga Naim Frashëri

Në mes tuaj kam qëndruar E jam duke përvëluar, Që t’u ap pakëzë dritë, Natënë t’ua bënj ditë. Do të tretem, të kullohem, Të digjem, të përvëlohem, Që t’u ndrinj mir’ e të shihni, Njëri-tjatërin të njihni. Për ju do të rri të tretem, Asnjë çikë të mos mbetem, Të digjem e të qanj me […]

Ekspozita ‘Manipulim’ tek Marubi

Ekspozitë e kuruar nga Luçjan Bedeni, sjell manipulimet që janë bërë në artin e fotografisë historia e komunizmit është dhe në foto. Në qindra negativë që i nënshtroheshin procesit laboratorik ka pasur ndërhyrje për të hequr prej tyre, ata që konsideroheshin si “armiqtë e popullit”, apo “të ndaluarit”. Drejtori i Muzeut Marubi në Shkodër, ka […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).