Art & Kulturë

Kjo është aktorja shqiptare që për herë të parë luajti teatër më 1919-n

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti ka ndarë me publikun në “Muajin e Teatrit” dhe në prag të 8 Marsit, Ditës Ndërkombëtare të Gruas, pak histori nga aktoret e para, që u ngjitën në skenën shqiptare. “Ishte viti 1919, kur në qytetin e Shkodrës luhej drama “Erminja e Vorfën”. Ishte e zakonshme për kohën, që edhe […]

15 vjet Çmime KULT, ja kush janë të nominuarit e këtij viti!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

Rikthehet në Shqipëri kritikja e parë grua në vitet ‘80-‘90. Domethënia e librit më të ri, “Jetë buzë detit”

Iskra Thoma, kritikja e parë grua në vitet ‘80-’90 e cila jeton në Itali është rikthyer në atdhe, por jo duarbosh. Ajo ka publikuar librin e saj të ri “Jetë buzë detit” me novela, tregime dhe publicistikë që vjen nga shtëpia Botuese “Emal”. Të njihemi pak me këtë libër! Vetë shkrimtarja, Iskra Thoma është shprehur […]

Dita e Shenjtërimit të Nënë Terezës

Sot bëhen 22 vjet nga vdekja e humanistes shqiptare, nobelistes dhe të bekuarës së Vatikanit, Shën Nënë Tereza. Nënë Tereza, emri i plotë i së cilës është Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, ka lindur më 26 gusht të vitit 1910, në Shkup. Ishte humaniste e njohur shqiptare, fituese e çmimit Nobel për Paqen, kurse me 19 tetor […]

95-vjetori i lindjes së At Zef Pëllumbit

Pater Zef Pllumi ka lindur në Malin e Rencit (Lezhë), më 28 gusht 1924. Më 1931 kreu Kolegjin Françeskan në Shkodër. Pas kolegjit ka studiuar në liceun “Illyricum”, të cilin e përfundoi në vitin 1942. Gjatë viteve 1943-1944, ka shkruar artikuj të shumtë në revistën “Hylli i Dritës”. Më 1946, kur ishte në moshën 22-vjeçare […]

109-vjetori i lindjes së humanistes Nënë Tereza

Sot shënohet 109 vjetori i lindjes së humanistes dhe nobelistes shqiptare Nënë Tereza. Gonxhe Bojaxhiu, që më vonë e ndryshoi emrin në Nënë Tereza, u bë më njeriu më popullor në botë për shkak të manifestimit të ndjenjës së humanizmit. Ajo kaloi 45-vjet në shërbim të plotë të varfërve, të të sëmurëve, jetimëve duke ofruar […]

Memorial në Lushnjë për ikonën e skenës shqiptare, Vaçe Zela

Në Lushnjë së shpejti do të vendoset një memorial kushtuar Artistes së Popullit, Vaçe Zela. Memoriali do të vendoset në Sheshin e Qytetarëve. Lajmi bëhet i ditur nga Bashkia Lushnjë duke theksuar se “në këtë memorial i cili është një vlerë e shtuar për qytetin e Lushnjës, Vaçe Zela është me kitarë e cila duket […]

Bujar Asqeriu me më shumë se 100 role

Teatër – “Dorë e fuqishme”Dramë e shkruar nga Hiqmet MecajRegjisor – Besnik AliajPiktor – Sabaudin XhaferrajNë rolet kryesore – Albert Verria, Bujar Asqeriu, Gjergji Risilia, Jorgaq Tushe, Afërdita Tushe, Arqile Nasho, Resmie Ruci, K. Mihali, E. Kisi etj.Roli që e bëri të famshëm – “AvNi Rustemi’Më 1985, Bujar Asqeriu për rolin e Avni Rustemitnë filmin […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).