Art & Kulturë

Ja cila shfaqje do të jetë premiera e re në Teatrin e Kukullave

“Qullaci i hekurt” është Premiera e re që çel sezonin artistik në Teatrin e Kukullave. Një shfaqje për të mos u humbur këtë javë e cila përcjell një mesazh sensibilizues për të gjithë ne siç është fenomeni i bullizmit. Shfaqja i është besuar regjizorit Ledian Gjecit dhe do të interpretohet nga aktorët profesionistë të Teatrit […]

Argëtim dhe shfaqje artistike për fëmijët nga Teatri i Kukullave

Artistët e Teatrit të Kukullave kanë udhëtuar sot drejt Durrësit pranë fëmijëve të prekur nga tërmeti për t’iu dhuruar atyre disa orë argëtimi mes personazheve të tyre të dashur. Ata i dhuruan fëmijëve në ambientet ku janë akomoduar shfaqje kukullash dhe lojëra të ndryshme duke i larguar sado pak nga situata e vështirë që përjetuan […]

Nata magjike – shfaqje teatrore për fëmijë

Të ëndërrosh gjatë natës është normale, por që ëndrrat të bëhen realitet, është magjike. “Nata Magjike” do të jetë e mbushur me të papritura dhe me plotë mrekulli. Kjo natë do të jetë speciale për dy vogëlushët Mia dhe Lars. Ka për të qenë një nga ato netë që ka për të ngelur gjatë në […]

Rinis sezoni në Teatrin e Kukullave, ja shfaqja që do jepet këtë fundjavë

Rinis këtë fundjavë sezoni i ri i aktiviteteve në Teatrin e Kukullave. Faqja zyrtare e teatrit njofton se shfaqja e parë që do të argëtojë vogëlushët e kryeqytetit nis të shtunën me ”Delja e detit”. “Të dashur miq të vegjël të Teatrit të Kukullave! Sezoni i ri i Teatrit të Kukullave nis me shfaqjen ”Delja […]

Teatri “shkon” në fshat

Për herë të parë teatri i kukullave realizoi turin artistik  veror në 9 fshatra të Shqipërisë. Fëmijët shijuan jo vetëm teatrin  e gjallë në natyrë, por ata u përfshinë edhe në aktivitete interaktive. Personazhet  e dashur të fëmijëve, kukullat, nga teatri kësaj here kanë shkuar tek fëmijët. Drejtori i teatrit të kukullave Fatjon Sulstarova e […]

Fëmijë, të shtunë dhe të dielë shkoni te Teatri i Kukullave/ Ja shfaqja që do jepet

Në Teatrin e Kukullave të shtunën dhe të dielën vjen shfaqja “Vallja e pinguinëve”. “Këtë fundjavë do të ndajmë së bashku magjinë që shfaqja ‘Vallja e Pinguineve” ofron për ju fëmijë të dashur. Ju ftojmë që të bashkoheni me ne këtë fundjavë në skenën e Teatrit të Kukullave ! Shfaqja : “Vallja e Pinguineve “ […]

Shfaqja “DELJA E DETIT” këtë fundjavë tek Teatri i Kukullave

Shfaqja “DELJA E DETIT” vjen për të gjithë fëmijët këtë fundjavë në Teatrin e Kukullave. Pjesa shkruar nga Nelson Mulla përtej argëtimit përcjell mesazhe për mbrojtjen e natyrës dhe ambientit. Në këtë shfaqje fëmijët mund të mësojnë se natyra ka nevojë për dashurinë dhe përkujdesin e të gjithëve. “Delja e detit” është për të gjithë […]

Ja kur fillon Festivali Ndërkombëtar i Teatrit të Kukullave/ Njihuni me programin

Festivali Ndërkombëtar i Teatrit të Kukullave – Sunshine, do të zhvillohet nga data 25 Maj deri në 1 Qershor në Sheshin Skenderbej dhe në Teatrin Metropol. Ky edicion sjell trupat dinjitoze me traditë ne ketë zhanër si: Kina, Spanja, Italia, Meksika, Polonia, Izraeli, Anglia jo vetëm në Tiranë por edhe në Korçë, Durrës, Kavajë, Elbasan […]

“Delja e detit” premiera e fundjavës që mbushi Teatrin e Kukullave

“Delja e detit” me regji të Aldjon Matarangasit, premiera e fundjavës për fëmijë, ka tejmbushur skenën e Teatrit të Kukullave. Kjo shfaqje solli për fëmijët aventurat e deles në tri botë të ndryshme; në det, në tokë dhe në hapësirë. Nga hapësira shikohet toka, që është e shkatërruar plotësisht, sepse mungesa e gjelbërimit është e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).