Art & Kulturë

Ja cila shfaqje do të jetë premiera e re në Teatrin e Kukullave

“Qullaci i hekurt” është Premiera e re që çel sezonin artistik në Teatrin e Kukullave. Një shfaqje për të mos u humbur këtë javë e cila përcjell një mesazh sensibilizues për të gjithë ne siç është fenomeni i bullizmit. Shfaqja i është besuar regjizorit Ledian Gjecit dhe do të interpretohet nga aktorët profesionistë të Teatrit […]

Argëtim dhe shfaqje artistike për fëmijët nga Teatri i Kukullave

Artistët e Teatrit të Kukullave kanë udhëtuar sot drejt Durrësit pranë fëmijëve të prekur nga tërmeti për t’iu dhuruar atyre disa orë argëtimi mes personazheve të tyre të dashur. Ata i dhuruan fëmijëve në ambientet ku janë akomoduar shfaqje kukullash dhe lojëra të ndryshme duke i larguar sado pak nga situata e vështirë që përjetuan […]

Teatri “shkon” në fshat

Për herë të parë teatri i kukullave realizoi turin artistik  veror në 9 fshatra të Shqipërisë. Fëmijët shijuan jo vetëm teatrin  e gjallë në natyrë, por ata u përfshinë edhe në aktivitete interaktive. Personazhet  e dashur të fëmijëve, kukullat, nga teatri kësaj here kanë shkuar tek fëmijët. Drejtori i teatrit të kukullave Fatjon Sulstarova e […]

Guliver në Teatrin e Kukullave

Të dashur miq të vegjël të Teatrit të Kukullave! 26 Maj , E Shtunë , Ora 10 : 30 dhe 11 : 30 do të jetë Shfaqja: “Guliver udhëtim në liliput” 27 Maj, E Diel , Ora 10 : 30 dhe 11 : 30 do të jetë Shfaqja: “Guliver udhëtim në liliput ”   Ju […]

“Princesha mbi bizele” këtë fundjavë në Teatrin e Kukullave

Këtë fundjavë të gjithë vogëlushët do të kenë mundësinë që të ndjekin shfaqjen “Princesha mbi bizele”. Kjo përrallë mjaft e njohur e autorit Hans Kristian Andersen, do të ngjitet në këtë skenë më 5 dhe 6 maj. Me regji nga Albana Kozeli, do të interpretojnë aktorët: Jorida Meta, Donika Ramallari, Sokol Myzeqari, Aleksandër Grami, Elidon […]

Aktori shqiptar zgjidhet Drejtori i ri i Teatrit të Kukullave

Aktori i njohur shqiptar, Erion Isai, është zgjedhur si Drejtori i Teatrit të Kukullave, pas largimit të Monika Lubonjës nga ky post. Erionin e kemi parë si një aktor humori në emisionin “Portokalli”, prej të cilit u largua disa kohë më parë, ku ka pasur edhe një shkëputje nga ekrani. Lajmin mbi marrjen e postit […]

“Kësulkuqja” ngjitet në skenën e Teatrit të Kukullave

Përralla e vjetër dhe aq e dashur për fëmijët, “Kësulkuqja”, do të ngjitet këtë fundjavë në skenën e Teatrit të Kukullave për të gjithë vogëlushët. Historinë e përrallës e njohim të gjithë; Duke shëtitur nëpër pyll për t’i çuar disa ushqime gjyshes së saj, Kësulkuqja e vogël takon ujkun, i cili maskohet më vonë si […]

“Semi gjeti një këpucë”, këtë fundjavë në skenën e Teatrit të Kukullave

Të gjithë vogëlushët do të kenë mundësi që këtë fundjavë të shikojnë shfaqjen “Semi gjeti një këpucë” në Teatrin e Kukullave. Me regji nga Bakie Baboçi, në këtë vepër do të interpretojnë aktorët: Jorida Meta, Donika Ramallari, Marilda Furxhi, Florinda Mazreku, Ermonela Alikaj, Leonard Daliu, etj. Këtë shfaqje do të keni mundësi ta ndiqni të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).