Art & Kulturë

Rikthehet Opera Carmen, mos e humbisni!

Përgjatë katër netëve, këtë fund shtatori, opera ‘Carmen’ do të rikthehet në skenën e Pallatit të Kongreseve. Këtë herë vepra konkretizon bashkëpunimin e Teatrit të Operas dhe Baletit me Teatrin Nacional të Operas së Serbisë. Opera ‘Carmen’ rikthehet këtë fund shtatori në katër netë për të gjithë ata që e humbën sezonin e kaluar. Në […]

Katër i Radës – Fundosja e Anijes

Katër i Radës. Fundosja e Anijes Opera dhome – nga Bienalja e Venezia-s Katër i Radës është përpjekja, nëpërmjet muzikës, për të çliruar universin njerëzor të atyre që përjetuan njërën nga shumë tragjeditë e Mesdheut: atë të një anijeje të vogël shqiptare, të tejmbushur me burra, gra e fëmijë, e fundosur në marsin e vitit […]

Kadare ndjek nga afër performancën e Ramë Lahajt në Paris. Ja statusi që shkroi tenori

Familja e shkrimtarit të madh shqiptar Ismail Kadare ka ndjekur shfaqjen e tenorit të njohur shqiptar, Ramë Lahaj që po mbahet në Operën Kombëtare të Parisit. Ramë Lahaj përmes një njoftimi në rrjetin social Facebook, ka ndarë emocionet e tij për pjesëmarrjen e familjes së shkrimtarit në shfaqje dhe ka falënderuar familjen Kadare për ftesën […]

Me rolin e Alfredos, Ramë Lahaj do të ngjitet në skenën e Operës Kombëtare të Parisit

Tenori shqiptar Ramë Lahaj do të prezantohet me shfaqjen “La Traviata” të Giuseppe Verdi në Operën Kombëtare të Parisit. Kjo shfaqje operistike do të ngjitet me premierë më 2 shkurt. Vetë Ramë Lahaj ka njoftuar se kjo shfaqje operistike është realizuar me regji të Benoit Jacquote dhe me dirigjent Dan Ettinger. Ramë Lahaj në këtë […]

Ermonela Jaho dhe Placido Domingo së bashku në Peralada. Ja kur

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho është ndër të parat këngëtare klasike që kanë konfirmuar pjesëmarrjen në Festivalin Peralada. Ermonela Jaho do të jetë krahas Placido Domingos në festivalin e madh spanjoll, duke performuar operën “Thais” nga Jules Massenet. Koncerti do të ndodhë verën e ardhshme, me 29 korrik. Jaho vjen në rolin e kurtizanes, ndërsa Domingo […]

Ermonela Jaho me Madama Butterfly edhe në Paris

Në Shtëpinë Operistike të Parisit, sopranoja e njohur shqiptare Ermonela Jaho do të ngjitet me rolin e Cio-Cio-San, nëpërmjet shfaqjes operistike të Puccin “Madama Butterfly. Po me këtë shfaqje, Ermonela Jaho ka bërë shumë paraqitje ndërkombëtare, për ti lënë vend tashmë audiencës parisiene. Shfaqja operistike do të prezantohet prej orës 19:30. Ermonela Jaho shumë shpesh […]

Fuqia e interpretimit të Jahos dhe Pirgut në operën ‘La Traviata’ përmes fotografive

Dy artistë të mëdhenj shqiptarë, mbrëmë kanë arritur të mrekullojnë publikun në Buenos Aires. Ermonela Jaho e Saimir Pirgu kanë sjellë një interpretim të shkëlqyer para publikut atje gjatë prezantimit të shfaqjes operistike “La Traviata”. Duke sjellë në skenë dy rolet kryesore, me një lojë të mrekullueshme, duke kaluar nga skena në skenë, artistët shqiptarë […]

Ermonela Jaho me rolin kryesor të operës ‘La Traviata’ në Argjentinë

Me rolin kryesor të një prej operave më të famshme të Giuseppe Verdit, sopranoja shqiptare me nam botëror, Ermonela Jaho do të ngjitet në skenën e “Teatro Colón”. Në një prej shtëpive më të mëdha operistike që ndodhet në Buenos Aires të Argjentinës, Jaho do të interpretojë rolin e Violetta Valery, personazhit kryesor të operës […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).