Art & Kulturë

Rri gjithë ditën para kompjuterit dhe celularit? Disa ushtrime që të çlodhni sytë

Shumica prej nesh rrinë gjithë ditën para kompjuterit e celularit. Sytë lodhen dhe kjo bën që të na dhembë koka. Por po ju tregojmë disa ushtrime për të çlodhur sytë. Bëni këtë ushtrim duke qëndruar në këmbë ose duke u ulur. Shikoni në të majtë mos lëvizni kokën dhe përqendrohuni në një objekt që mund […]

Recetë për njoki!

Po ju tregojmë një recetë të thjeshtë se si të bëni njoki. Përbërësit 50 gr gjalpë 200 gr proshutë e tymosur (speck, e prerë hollë) 1 kuti pana (“Granarolo”) 150 gr djathë parmixhano (“Granarolo”) 1 lugë gjelle kripë 1 pako pasta (Njoki nga “Divella”) Përgatitja 1-Në një tigan skuqni proshutën e tymosur me gjalpë. Shtoni […]

Artpolis, mbrëmje poetike për fuqizimin e grave

Artpolis (Qendra për Art dhe Komunitet) me datë 6 mars organizon mbrëmjen e poezisë “Poezi për Fuqi – çdo ditë është 8 mars”. Aktivistët, artistët dhe qytetarët janë të ftuar për  për të shënuar Ditën Ndërkombëtare të Grave këtë vit përmes leximit për fuqinë e grave dhe fuqizimin e tyre. Ngjarja do të mbahet në […]

Ermal Meta në Teatër!

Më 4 Mars 2019 vjen përpara publikut të Tiranës kengëtari i famshëm me origjine shqiptare Ermal Meta, me koncertin “Ermal Meta ne Teatër me GnuQuartet”, pjesë e tourit të tij të fundit me kuartetin Italian GnuQuartet. Ky tour momentalisht po luhet në skenat më prestigjoze në 23 qytete të Italisë. GnuQuartet përbëhet nga katër muzikantë […]

Video/ “Tavolina e mërzisë”! Kënga e re e Elvana Gjatës

Pas një shkëputje, le të themi, nga jeta e saj muzikore pas ngjarjes së rëndë në ish-Bllok, Elvana Gjata është rikthyer përsëri. Ajo ka publikuar dje në darkë këngën e saj mëtë re të titulluar “Tavolina e Mërzisë. Kënga është me tekst të Aida Barakut dhe me muzikë të Armend Rexhepagiqit. Shihni vidoen më poshtë.

ALCEDO FOLK BAND të premtën në Teatrin Metropol

ALCEDO FOLK BAND (GREECE) – Të premten, ora 20:00, dt. 1 Mars në teatrin Metropol si pjesë e programit të MetroSounds – Përrallë Mesdheu. Sipas mitologjisë greke, Alcedo ose Alcyone ishte vajza e bukur e Mbretit Aiolos. Thuhet se Jupiteri e ka transformuar atë në një zog të vogël shumëngjyrësh kur ajo humbi të dashurit […]

Eja Luaj në Parkun Tënd! Më 3 Mars plot lojëra për fëmijët vetëm në këtë park

Bashkia Tiranë fton fëmijë e të rinj të apasionuar pas lojrave Shah, Dam dhe Tëist në aktivitetin “Eja luaj në parkun tënd”. Shah në natyrë me figura gjigande për të joshur më të vegjlit drejt kësaj loje që zhvillon mendjen, struktura fryrëse, lojra të tjera argëtuese në lagjet e qytetit. Të dielën 3 Mars ora […]

Koncert i Quartetto di Cremona/ 250-vjetori i lindjes së Ludëig van Beethoven. Ja kur

Në vitin 2020 gjithë bota feston dhe kujton 250 vjetorin e lindjes së Ludëig van Beethoven (1770-1827) dhe për herë të parë në Tiranë do të mund të dëgjojmë performancën e plotë të Kuarteteve për Harqe dhe Quintet op. 29 të kompozitorit gjerman. Projekti dyvjeçar përfshin nëntë koncerte dhe është mbështetur nga Instituti Italian i […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).