Art & Kulturë

Përfundon kinemaja e Maks Velos në Laprakë, ja si duket ajo tani

Një kinema e re, por me histori i shtohet kryeqytetit. Bashkia e Tiranës ka përfunduar rikonstruksionin e plotë të kinemasë së Laprakës, e cila ndryshe njihet edhe si kinemaja e Maks Velos. Godina e vjetër emblematike që është projektuar nga Maks Velo është rikonstruktuar totalisht dhe tashmë është gati ti shërbejë 60 mijë banorëve të […]

Nis sot në Romë festivali i kinemasë shqiptare

Ka nisur sot Festivali i Kinemasë Shqiptare që për 4 ditë radhazi, 4-7 prill 2019, do të mbahet në qëndrën “Shtëpia e Kinemasë” (Casa del Cinema) në Romë. “Tema e festivalit është “Italia dhe italianët në kinematografinë shqiptare gjatë e pas komunizmit”. Ky Festival i ideuar dhe i kuruar nga shoqata kulturore CulturaPro në bashkëpunim […]

Sekrete, Kinemaja Italiane

Në Venecia, Laura një terroriste borgjeze, vret një shok në momentin kur ai plagoset gjatë një sulmi ndaj një gjyqtari. Pastaj strehoet në vilën e nënës në Bologna ku e pret teta Gina, dadoja që e adhuron. Por Gina ndjen se laura ka një sektret dhe largohet nga shtëpia. Më 12 Qershot tek Reja.

Kinemaja Italiane

Mes ekipeve te atij konfuzioni prej ferri që është “kategoria e tretë” ku bën pjesë Atletico Pabarile: është më e dobëta e të gjitha skuadrave dhe poshtërohet vazhdimisht nga më i forti dhe më i fuqishmi Montecrastu, ekipi i udhëhequr nga Brai, një pronar arrogant tokash. Megjithatë, kthimi në vend i të riut emigrant Matzutzi […]

Bill Cosby e Roman Polanski përjashtohen nga Akademia e Çmimeve Oscar

Akademia e Çmimeve Oscar ka bërë të ditur vendimin për të përjashtuar yllin kinematografik Bill Cosby dhe regjisorin e famshëm Roman Polanski. Ky vendim është marrë pasi Cosby u shpall fajtor për abuzim seksual dhe regjisori Polanski pranoi marrëdhënien e paligjshme seksuale me një minorene 13 vjeçe, dyzet vite më parë. “Këshilli i drejtuesve të […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).