Art & Kulturë

mistere shkencore

5 mistere shkencore te shekullit 21

5. Perse Flejme Ne pamje te pare duket nje peytje me nje pergjigje te thjeshte “flejme per te rikuperuar energji”, por sipas disa shkencetareve dhe neurologeve, trupi dhe truri yne mund te rikuperoje emergjite e humbura edhe gjate nje pushimi te shkurter. Shume shkencetare mbeshtesin idene se gjumin e perdorim per te fshire ose mbajt […]

Këto janë pesë restorantet më të mira në botë, sipas milionerëve

Pasuria shpeshherë vjen me një shije shumë të shtrenjtë dhe posaçërisht kur është fjala për ushqim e pije. Në mënyrë që të zbulojnë se ku pëlqejnë të hanë drekë e darkë personat më të pasur të botës, ‘Elite Traveler’ ka anketuar shumë prej tyre dhe ka zbuluar destinacionet e tyre të preferuara përgjatë shtatë kontinenteve. Këto […]

A ju lë kafja pa gjumë? Kjo është e vërteta!

Efektet e kafeinës në shkurtimin e periudhës së gjumit dhe përkeqësimin e cilësisë së tij janë të dokumentuara. Gjumi është një proces që ndikohet nga shumë faktorë të brendshëm dhe të jashtëm. Kafeina është një prej këtyre faktorëve. Të dhënat shkencore thonë se sasia ditore e kafeinës ka një rol të rëndësishëm në sasinë dhe […]

Sot i shohim gjithandej, por shikoni se si kanë qenë kafenetë në Shqipëri gjatë viteve 20-40

Bar-kafenetë në Shqipëri janë ndoshta biznesi më i përhapur dhe mund të gjesh dy prej tyre në vetëm një qoshe të lagjes. Statistikat kanë treguar se shqiptarët janë njerëzit që shpenzojnë më shumë kohë se çdo popull tjetër në kafene dhe kjo gjë nuk kishte si të ishte e ndryshme edhe gjatë viteve 20-40. Mëposhtë […]

Doni të dini se ku është prodhuar telefoni juaj? Ky kod e zbulon këtë ‘sekret’!

Të gjithë jemi sadopak kurioz kur bie fjala tek vendi i prodhimit të celularit që kemi, kjo pasi kemi dëgjuar për shumë versione fallco që qarkullojnë në treg. Por, ekziston një opsion i thjeshtë për ta zbuluar vendin e origjinës dhe të prodhimit të celularit. Mjafton të shtypësh *#06# dhe më pas butonin e telefonatës. […]

Foto/ Njihuni me fshatin zvicerian që ju ofron para në këmbim për të jetuar aty

Fshati Albinen është vendosur në mes të natyrës së bukur të Zvicrës, rrethuar nga pyjet dhe bimësia. Megjithatë, ky fshat i vogël nuk është bërë i njohur vetëm falë bukurive të tij natyrore, por edhe nga një ofertë e çuditshme që ai ka bërë për të gjithë banorët e vendeve të ndryshme në botë. Që […]

Foto/ Vajza nga fisi Kalash i Pakistanit shfaqet me tatuazhe ilire

Një vajzë nga populli indigjenas i Kalashit që banojnë në distriktin Chitrl të provincës së Pakistanit, është shfaqur me një tatuazh në fytyrë që ka prejardhje ilire. Kjo vajzë kalashe ka në fytyrë një lulebojë (tatuazh) identik me atë që një grua shqiptare nga Shkodra mbante në dorë gjatë kohëve të hershme. Sipas profesorit Gëzim […]

Sot, 103 vite që prej nënshkrimit të Traktatit të fshehtë të Londrës

Më 26 prill 1915, u mbajt Traktati i fshehtë i Londrës, i cili nuk ishte gjë tjetër veçse një marrëveshje e fshehtë e përfunduar midis fuqive të Atlantës dhe qeverisë italiane për të plotësuar pretendimet e imperializmit italian në Shqipëri dhe lakmitë ekspansioniste të Serbisë, Malit të Zi dhe Greqisë. Sipas pikës 5 të këtij […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).