Art & Kulturë

Beograd

Proteste ne Beograd per filmin “Ferdonija” nga Gazmend Bajri dhe Shkurte Dauti

Në Beograd sonte në kuadër të festivalit Mirëdita Dobar Dan po shfaqet filmi “Ferdonija”. Siç tregon gazetarja Alberina Haxhijaj nga KultPlus, nga Beogradi, jashtë sallës ku po shfaqet filmi ka protesta ndërsa të gjithë të pranishmit brenda sallës nuk po lejohet të dalin prej sallës, për shkaqe sigurie. “Ferdonija” është film nga Gazmend Bajri dhe […]

ekspozita

Shqipëria në vitet 1928-1931, ekspozita e çiftit italian Quaroni.

Ekspozita e fotografëve italianë Pietro dhe Larissa Quaroni me 780 fotografi të dixhitalizuara të arkivit personal të tyre të Shqipërisë së viteve 1928-1931, e çelur në  Qendrën për Hapje dhe Dialog (COD) në Tiranë, është vizituar nga një numër i lartë vizitorësh. “Vetëm 10 ditë nga hapja, ekspozita “Arkivi Fotografik 1928-193″ shënon mbi 1000 vizitorë, […]

Yoga

Yoga me moshën e tretë

Sporti nuk njeh moshë…. Me synim dhe dëshirë për të rigjallëruar instiktet e argëtimit të cilat nuk plaken kurrë, dhe mundësinë për të ndryshuar sadopak monotoninë e ditës të moshës së tretë, Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit – Bashkia Tiranë sjell ditën e premte ora 10:00 tek Fushat Multidisiplinore, aktivitet në natyrë, seanca yoge me […]

La Sylphide

Baleti “La Sylphide”. Shfaqja me 30 balerinët e rinj, të shkollës së Tiranës

Gjithçka do të shohim është magjia dhe eleganca e fluturimit të zanës së ajrit, në La Sylphide. Bukuroshja që përpiqet të tërheqë gjithmonë vëmendjen e James, interpretohet nga tre solistet Ledia Sulaj, Adela Mucollari dhe Odeta Dishnica. “Do të thoja që është një rol mjaft delikat. Është për një balerinë klasike që ka disa specifika […]

Tiranën

Artistët e huaj pushtojnë Tiranën, “Reja” bashkon kulturat e disa vendeve

Muzikë, shfaqje minitetarle, personazhe që sjellin copëza nga kulturat e vendeve te ndryshme tashme i gjen te reja ne kryeqytet. Nje shfaqje interesante e gërshetuar me muzikën, teatrin dhe elemente te tjere dhuruan artistet spanjolle. Publiku shijoi historinë e dashurisë se dy te rinjve ëndërrimtar Olivias dhe Oliverit, që dashurohen ndërkohë që praktikohen ne nje […]

Ritfolk

Ritfolk Ribashkim me daten 8 Qershor

Ritfolk është një emër që natyrshëm vjen ndërmend kur flitet për muzikën bashkëkohore shqiptare dhe për ato pak gjëra që nxisnin vlerë e shpresë në dekadën e errët të viteve 90. Tekstet dhe muzika e tyre janë një nga dëshmitë më të ndjera dhe autentike të strukturës emocionale, ëndrrave, shpresave e zhgënjimeve të një brezi. […]

Diplomacia

Diplomacia Shqiptare Në 10 Vjeçarin E Fundit – Tiranë / Shqipëri

Pas 14 platformash në Tiranë, Shkodër, Prishtinë, Shkup dhe Tetovë, dhe me një pjesëmarrje të mbi 1000 të rinjve ballkans në këto platforma brenda 14 muajve, Këshilli Rinor i Ballkanit organizon platformën e 15-të , në fushën e diplomacisë. Trajnim Leksioni “Today’s Diplomat VI – Diplomacia Shqiptare Në 10- Vjeçarin E Fundit “, është platforma […]

Kafe

“Kafe Llafe” me regji të Qëndrim Kqikut vjen me premierë në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Janë përgatitjet e fundit rreth realizimit të shfaqjes “Kafe Llafe” me regji të Qëndrim Kqikut e që do të vjen premierë në Teatrin Kombëtar të Kosovës, shkruan KultPlus. Qëndrim Kqiku ka bërë të ditur se kjo shfaqje do të prezantohet me premierë më 7 qershor. Me rolet e tyre në këtë shfaqje do të paraqiten […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).