Art & Kulturë

Nata e kinemasë – Fëmijët e Diktaturës

Këtë të mërkurë, në orën 17:00, Shtëpia e Evropës ju fton në shfaqjen e “Fëmijët e Diktaturës” një dokumentar të prodhuar nga Instituti për Demokraci, Media dhe Kulturë (IDMC) në bashkëpunim me Departamentin e Filmit në Universitetin e Arteve në Tiranë. Me regji nga Besnik Bisha, dokumentari është përqendruar në katër personazhe të brezave të […]

Golden Globes 2020. Ja lista e fituesve

Është mbajtur mbrëmë edicioni i 77-të i ceremonisë së ndarjes së çmimeve “Golden Globes”. Fituesit, të cilët i paraprijnë ceremonisë së çmimeve “Oscar”, u vlerësuan për rolet e tyre kryesisht në serialet dhe filmat dramë. Në mesin e tyre përmendim, Joaquin Phoenix nga filmi “Joker” apo Brad Pitt nga “Once Upon A Time In Hollywood”. […]

Premiera e filmave të shkurtër “Balkan’s Gate 2019”

Vjen premiera e filmave me metrazh të shkurtër të realizuar nga profesionistë të rinj të filmit gjatë edicionit të pestë të “Balkan’s Gate”. Reflektimi mbi barazinë gjinore dhe problematikat sociale është në fokus të tre prej këtyre filmave, të cilët shfaqen për herë të parë publikun e Tiranës në kuadër të fushatës së OSBE-së kundër […]

Premiera e filmave të shkurtër “Balkan’s Gate 2019”

Më 27 Dhjetor do të jetë premiera e filmave me metrazh të shkurtër të realizuar nga profesionistë të rinj të filmit gjatë edicionit të pestë të “Balkan’s Gate”. Reflektimi mbi barazinë gjinore dhe problematikat sociale është në fokus të tre prej këtyre filmave, të cilët shfaqen për herë të parë publikun e Tiranës në kuadër […]

Ambasada e SHBA-së organizon Javën e Filmit Amerikan

Ambasada e Shteteve të Bashkuara në Tiranë organizoi Javën e Filmit Amerikan, i cili solli në Shqipëri dokumentarë bashkëkohorë të vlerësuar me çmime. Gjatë javës së kaluar, Ambasada prezantoi katër shfaqje filmash si pjesë e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit në Tiranë. Dokumentarët prezantuan anë të ndryshme të Amerikës duke theksuar fuqinë universale të individëve për […]

Kinematografia italiane te Reja

Çdo mbrëmje të hëne tek Reja përfshi edhe shtatorin do të jenë në vëmendje ikonat e kinamasë italiane si Claudia Cardianale, Sophia Loren, Silvana Mangano etj. “Qyteti mbron veten” është një filmi vitit 1951 i regjisorit Pietro Germi. Me Gina Lollobrigida, Renato Baldini, Amedeo Trilli, Emma Baron, etj, kjo dramë është një ndër më të […]

Nën një yll të mirë nga Carlo Verdone

Filmi i radhës që do të shfaqet më 6 mars tek Biblioteka e Institutit është “Nën një yll të mirë” nga Carlo Verdone. Federico Picchioni është një biznesmen i suksesshëm të cilit, i ndarë nga gruaja e tij kur fëmijët ishin ende të vegjël, i duhet të merret me ta, tashmë të rritur, si dhe […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).