Art & Kulturë

Parku në Prishtinë i mbuluar me dëborë, duket si në përralla

Mbrëmjen e së martës në Prishtinë kanë filluar reshjet e mëdha të borës, pas ditëve me temperatura të larta. Bora ka mbuluar gjithë qytetin, e kryetari i Bashkisë së Prishtinës Shend Ahmeti ka publikuar në Twitter disa fotografi nga parku i Gërmisë. “Parku i Germisë këtë mëngjes. Mushkëritë e Prishtinës”, ka shkruar ai.

Shfaqja e baletit ”Let’s go” në teatrin e Kosovës

Në Teatrin Kombëtar të Kosovës, do të prezantohet shfaqja e baletit ”Let’s go”, me koreografi të Gjergj Pevazit. Shfaqja do tw prezantohet në kuadër të edicionit të sivjetshëm të Albania Kosovo Dance Meeting. Bashkëpunëtorë në koreografi si dhe performues do të jenë Robert Nuha dhe Fjorald Doci. Shfaqja pritet të fillojë në orën 20:00, ndërsa […]

Hapet sot Panairi i Librit në Frankfurt, Kosova pjesë e tij

Hap dyert sot panairi më i madh i librit në botë, në Frankfurt të Gjermanisë, me temën “Ide që lëvizin botën”. I ftuar nderi është shteti i Norvegjisë. Janë mbi 7,300 ekspozues nga e gjithë bota, ndër të cilët, tradicionalisht, i pranishëm është edhe shteti i Kosovës, organizuar e prezantuar nga Shoqata e Botuesve të […]

Dua Lipa vjen në Kosovë

Javën e ardhshme në Prishtinë do të mbahet Sunny Hill Festival. Përvec këngëtarëve të shumtë shqiptarë dhe të huaj, e pranishme do të jetë edhe vetë Dua Lipa, e njohur si ambasadore e këtij festivali. “Edhe një javë deri sa të kthehem në mëmëdhe”, ka shkruar Dua Lipa në Instagram, duke e konfirmuar ardhjen e […]

Shfaqja

Shfaqja “Kreolët e Ballkanit” shpall Kosovën republikë në Beograd

Mbrëmë në natën e tretë të Festivalit “Mirëdita, dobar dan”, u dha shfaqja “Kreolët e Ballkanit” e regjisorit Enver Petrovcit. Kjo shfaqje e cila në fokus të saj ka konfliktet me bazë etnike bëri që në Beograd të ngritët pllakata “Kosova Republikë” dhe të valëvitet flamuri kombëtar, shkruan KultPlus. Drama e jetës së Hekuranit, i […]

Kafe

“Kafe Llafe” me regji të Qëndrim Kqikut vjen me premierë në Teatrin Kombëtar të Kosovës

Janë përgatitjet e fundit rreth realizimit të shfaqjes “Kafe Llafe” me regji të Qëndrim Kqikut e që do të vjen premierë në Teatrin Kombëtar të Kosovës, shkruan KultPlus. Qëndrim Kqiku ka bërë të ditur se kjo shfaqje do të prezantohet me premierë më 7 qershor. Me rolet e tyre në këtë shfaqje do të paraqiten […]

Unë, biri yt, Kosovë nga Ali Podrimja

Unë, biri yt, Kosovë t’i njoh dëshirat e heshtura, t’i njoh ëndrrat, erërat e fjetura me shekuj, t’i njoh vuatjet, gëzimet, vdekjet, t’i njoh lindjet e bardha, caqet e tua të kallura; ta di gjakun që të vlon në gji, dallgën kur të rrahë netëve t’pagjumta e të shpërthej do si vullkan:- më mirë se […]

Muzeu i Kosovës hap ekspozitën kushtuar Skënderbeut

Muzeu i Kosovës sot hap ekspozitën “Moti i Madh” kushtuar Heroit të Kombëtar të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti-Skënderbeu. Ekspozita përmban statute, replika, gravura të autoreve të ndryshëm me anën e të cilave vizitorët njihen me momente nga jeta dhe betejat e Heroit Kombëtar, i cili ishte përfaqësuesi më konsekuent dhe më i shquar i elitës drejtuese […]

Shënohet “Java e Personave të Pagjetur” në Kosovë, aktivitete në përkujtim të të zhdukurve gjatë luftës

Java e fundit e prillit shënon “Javën e Personave të Pagjetur” në Kosovë, në funksion të së cilës, zyra e Kryeministrit Kosovar, Ramush Haradinaj, ka bërë të ditur axhendën e aktiviteteve që do të zhvillohen prej 23 prillit e deri më 27 prill. “Nën patronatin e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, Komisioni Qeveritar për Persona […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).