Art & Kulturë

Artistët, dedikim prekës për sakrificën e bluzave të bardha përballë koronavirusit

Këngëtarë, instrumentistë, futbollistë, artistë dhe gazetarë sollën sot ndryshe “Kënga e mjekut”, të kompozuar nga Agim Prodani në 1963 dhe të kënduar nga artistja e madhe Anita Take. Kjo këngë tingëllon sot më bukur se kurrë në këto ditë të vështira jo vetëm për mjekët shqiptarë, por edhe ata në botë që po përballen me […]

Një këngë shqiptare për koronavirusin

Në rrjet ka nisur të qarkullojë një këngë shqiptare për koronavirusin e cila ka pushtuar krejt rrjetet sociale. E sjellë në një version me nota humori nga vëllezërit mirditor Lleshi, kjo këngë tingëllon shumë reale për gjendjen ku jemi përfshirë prej pandemisë botërore të koronavisit. Ndiqni videon:

Turi i festave tradicionale “Hajd Dalim Nga Myzeqeja ’20”

“HAJD DALIM NGA MYZEQEJA ‘ 20” është turi i festave tradicionale në fshatrat më të spikatura në tradita, trashëgimi, bukuri natyrore, agroturizëm dhe vlera në Bashkinë e Fierit. Këto festa nisin në muajin prill dhe përfundojnë në muajin dhjetor. Ky tur është në vitin e 5-të të tij. Nga viti në vit, Turi tradicional është […]

Kush është shqiptarja që mahniti jurinë e ‘The Voice Kids’ në Belgjikë

Së fundi ”The Voice Kids” në Belgjikë ka mirëpritur performancën fantastikë të Gala Aliajt, një performancë kjo që u vlerësua me meritat më të larta nga juria dhe publiku. Gala këndoi këngën ‘Don’t know why’ të Norah James, dukë bërë kështu që të katërt anëtarët e jurisë të shtypnin butonin dhe të kthenin karriget e […]

Shtëpia, “Një qendër por jo një kufi”

Hersi Matmuja- Zë e Daff Andi Zeka- Fizarmonik Jacopo Conoci- Violinçel IllyriaTrio lindi nga dëshira për të plazmuar tingujt e folklorit shqiptar, nëpërmjet elementëve teknikë të muzikës klasike. Takimi mes zërit të Hersi Matmujës dhe dendësisë së tigujve të violinçelit te Jacopo Conoci-t percjellin hapin e parë të një vallëzimi që pasurohet më tej me […]

Shtëpia (Illyria Trio)

SHTËPIA “Një qendër por jo një kufi” Hersi Matmuja- Zë e Daff Andi Zeka- Fizarmonik Jacopo Conoci- Violinçel IllyriaTrio lindi nga dëshira për të plazmuar tingujt e folklorit shqiptar, nëpërmjet elementëve teknikë të muzikës klasike. Takimi mes zërit të Hersi Matmujës dhe dendësisë së tigujve të violinçelit te Jacopo Conoci-t percjellin hapin e parë të […]

Më 17 Dhjetor mbahet mbrëmja e madhe e Çmimeve Kult/ Zbuloni surprizat e këtij 15-vjetori

Më 17 Dhjetor vjen Mbrëmja e Madhe e Ndarjes së Çmimeve Kult 2019! Mbrëmja Gala do të zhvillohej disa ditë më parë, por për shkak të tërmetit të 26 Nëntorit, Akademia Kult duke i qëndruar besnike vlerave që mbart prej 15 vitesh, duke respektuar dhimbjen e të prekurve, por dhe ndjeshmërinë e shoqërisë në momentet […]

Mbrëmje e Muzikës së Dhomës “Flauti Magjik” t1% premten ora 19:00

Që prej antikitetit flauti konsiderohet si një instrument pothuajse magjik, që i jep krahë fantazisë dhe ka një efekt deri hipnotizues te njerëzit. Këtë efekt flauti nuk do të mungojë ta shfaqë edhe në mbrëmjen tonë me muzikë dhome gjermano-shqiptare gjatë Tetorit Gjerman. Qendra Goethe Tiranë dhe Ambasada Gjermane ju ftojnë në një mbrëmje klasike, […]

17-vjeçarja shqiptare mahnit Greqinë në “X Factor”

Një 17-vjeçare shqiptare ka lënë pa fjalë publikun me performancën e saj në “X Factor Greece 2019”. Jody Lulati ka konkurruar në konkursin muzikor me këngën “You know I’m no good” të Amy Winehouse duke marrë duartrokitje dhe vlerësime të merituara nga juria greke. 17-vjeçarja mori një “PO” të madhe nga të katër trajnerët, ndërsa […]

Mbrëmje e muzikës klasike “gur, gur bëhet URË”

Mbrëmje e muzikës klasike „gur, gur bëhet URË“ Salla Iliria, Hotel Mak Albania (ish Sheraton) Hyrje e lirë! Orkestra Simfonike e Radiotelevizionit Shqiptar dhe Ambasada Gjermane në Tiranë ju ftojnë në një mbrëmje koncertore simfonike nën drejtimin e dirigjentit gjerman Mateusz Moleda. Si pianist solist do të dëshmojë sërisht talentin e tij muzikanti shqiptar Marin […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).