Art & Kulturë

Vjen taksia e parë që fluturon

Prodhuesi gjerman i avionëve “Volocopter” ka shfaqur për herë të parë modelin e taksisë ajrore në Singapor, me shpresën se ky i fundit do të bëhet vendi i parë që do të lejojë këtë shërbim që në vitin 2021. Prototipi u nis nga Marina Bay dhe fluturoi në këtë zonë për rreth një minutë para […]

FB blen një start-up që ka lidhje me të menduarit

Gjiganti Facebook ka arritur të blejë kompaninë Ctrl-Labs, një start-up që studion mundësinë e bërjes së pajisjeve që ndërveprojnë me të menduarit tonë, deklaroi në një postim në rrjetin social zëvendësshefi i Facebook, Andrew Bosworth, i cili merret me realitetin virtual. “Vizioni përfundimtar i kësaj pune është një byzylyk që u jep njerëzve mundësinë të […]

Njihuni me G7 ThinQ, por pa ekranin OLED

LG njoftoi së fundmi G7 ThinQ e saj dhe megjithëse telefoni është modeli më i fundit i firmës, ajo nuk ofron një panel OLED. Me sa duket, LG është duke rezervuar OLED për pajisjet e veta të V-së. Sipas Android Headlines, që komunikuan me LG në këtë temë, firma deklaron se dëshiron të “rezervojë panelet […]

Njihuni me “Dating”, risinë më të re nga Facebook ku mund të njiheni me njerëz të rinj

Ditën e djeshme, Mark Zuckerberg, CEO i Facebook, ka prezantuar në konferencën vjetore “F8”, disa risi që do të vijnë në gjigandin Facebook. Një prej opsioneve më të reja dhe më të përfolura që ai prezantoi gjatë kësaj konference, ishte “Dating”, i cili do të shërbejë si një aplikacion ku njerëzit mund të njihen me […]

Future Gigs/ Kampionati i parë për fëmijë në fushën e teknologjisë vjen në Shqipëri

Më 12 maj, për herë të parë në vendin tonë, do të vijë “Future Gigs”, kampionati i parë për fëmijë në fushën e teknologjisë, i cili do të implementohet tërësisht nga një grup simpatik profesionistësh të rinj, mësues të talentuar dhe studentë të arsimit profesional. Një grup fëmijësh të moshës 10-14 vjeç, të cilët zotërojnë […]

Doni të dini se ku është prodhuar telefoni juaj? Ky kod e zbulon këtë ‘sekret’!

Të gjithë jemi sadopak kurioz kur bie fjala tek vendi i prodhimit të celularit që kemi, kjo pasi kemi dëgjuar për shumë versione fallco që qarkullojnë në treg. Por, ekziston një opsion i thjeshtë për ta zbuluar vendin e origjinës dhe të prodhimit të celularit. Mjafton të shtypësh *#06# dhe më pas butonin e telefonatës. […]

Facebook pranon problemet me privatësinë, publikon videon për të treguar gabimet që ka bërë

Pasi doli skandali i Cambridge Analytica, Facebook është duke u përballur me problemet e shumta që kanë rezultuar prej rrezikimit të privatësisë së këtij rrjeti social. Sot kompania ka publikuar një video, në të cilët ka pranuar gabimet që ka bërë dhe ka premtuar se do e rikthejë Facebook-un në “vendin e parë që ka […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).