Art & Kulturë

Festivali i Muzikës së vjetër Baroke

Albanian Baroque Ensemble a VOX Baroque Festival – IX edizione Valeria Desideri, flauto traverso – Fatlinda Thaçi, violino – Suela Piciri, violino Arben Skenderi, cello – Jusuf Beshiri, clavicembalo 7 luglio / korrik 2022 ore 20:00 TIRANA – Cortile della Residenza reale / Oborri i Rezidencës mbretërore Ingresso: La pedonale Murat Toptani / Hyrja nga: Shëtitorja Murat Toptani Ingresso libero / Hyrja e lirë Programi do të […]

Kuarteti Paganini vjen në Durrës për një performancë që nuk duhet humbur

Kuarteti Paganini u krijua në 1978 me iniciativën e Bruno Pignata,violinistit të njohur Italian,i cili koncertonte me “Guameri del Gesu”” violinën legjendare që i përkiste Paganinit,duke synuar prezantimin dhe publikimin e pjesës më të njohur të krijimeve për muzikë dhome të Paganinit, gjë që u bë në bashkëpunim të ngushtë me Institutin e Studimeve Paganiniane […]

Sanremo Giovani World Tour 2022 vjen në Tiranë më 6 Qershor.

Sanremo Giovani World Tour 2022 vjen në Tiranë më 6 Qershor. Këngëtarë të rinj italianë si Litamme’, Yuman, Samia, Martina Beltrami do të kendojnë se bashku me artistët shqiptarë Marsela Cibukaj dhe Alban Skënderaj. Më 6 Qershor⏰Ora 21:00📍Amfiteatri i Liqenit, Tiranë

Shqipëria mikpret Italinë gjatë Javëve Kulturore Ndërkombëtare

Nga data 31 Maj – 07 Qershor, Javët Kulturore Ndërkombëtare kanë organizuar një larmishmëri eventesh që celebrojnë kulturën Italiane. Shfleto më poshtë për më shumë informacione mbi programin e Javës së Italisë.

Shqipëria mikpret Greqinë gjatë Javëve Kulturore Ndërkombëtare

Nga data 23-29 Maj, Javët Kulturore Ndërkombëtare kanë organizuar një larmishmëri eventesh që celebrojnë kulturën Greke. Shfleto më poshtë për më shumë informacione mbi programin e Javës së Greqisë.

Shqipëria mikpret Amerikën gjatë Javëve Kulturore Ndërkombëtare

Nga data 15-21 Maj, me rastin e 100 vjetorit të marrëdhënieve mes Amerikës dhe Shqipërise, Javët Kulturore Ndërkombëtare kanë organizuar një larmishmëri eventesh që celebrojnë kulturën Amerikane. Pas çeljes së javës kulturore më datë 15 Maj përmes një mesazhi në media sociale nga Ambasadorja e SHBA-së Yuri Kim, programi i Javës Kulturore vazhdon më datë […]

Klasikët në Opera – DUO

Në kuadër të 250 vjetorit të Beethoven, #TKOB vijon ciklin e koncerteve dedikuar mjeshtrit. Këtë herë me krijimet më të bukura edhe të gjigandëve Prokofiev dhe Scriabin, me Herta Cane në piano dhe Jona Çegrani në celo, ju mirëpresin në një mbrëmje klasikësh, me një program pjesësh nga më të bukurat e shkruara ndonjëherë. 07 […]

BBC shkruan për Arilenën

BBC i ka dedikuar një artikull këngëve konkurruese në “Eurovision 2020”. BBC komenton ndër të tjera interpretimin e Arilenës, duke e quajtur si të nevojshme prezencën e një balade të tillë në “Eurovision”. “Eurovisioni” nuk do të ishte “Eurovision” pa një baladë të fuqishme, preferohet të këndohet në një vëllim kryesor nga një femër me […]

Festivali i Dimrit në Prespë

Festivali i Dimrit në Prespës organizohet në Rajonin e Prespës prej disa vitesh dhe synon të kthehet në një traditë, me qëllim promovimin e vlerave natyrore dhe kulturore të rajonit të Prespës. Këtë vit ky aktivitet organizohet në kuadër të festimit të 20 vjetorit të Parkut Kombëtar të Prespës dhe festimit të 10-vjetorit të Marrëveshjes […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).