Art & Kulturë

Lu@j në Parkun Tënd

Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit – Bashkia Tiranë organizon aktivitetin “Eja Lu@j në Parkun Tënd”, me 1 Nëntor ora 16:30 tek ish-Fusha e Aviacionit. Lojra sportive të cilat argëtojnë dhe zhvillojnë imagjinatën e fëmijëve. Shah, Damë e Twist në natyrë me figura gjigande për të joshur më të vegjlit drejt këtyre aktiviteteve që zhvillojnë mendjen, […]

Si të shpëtosh jetë – 2019

Konferenca “Si të shpëtosh jetë” vjen për të gjithë studentët e UMT nga një bashkëpunim i BSKSh Mjekësi me Albanian Health Fund (AHF), për të disatin vit rradhazi. Për realizimin e kësaj konference vjen nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës nje ekip mjekësor i përbërë nga mjekë, infermierë dhe stomatologë. *BSKSH Mjekësi dhe AHF janë […]

Makarona me salcë brokoli

Gjithnjë këshillohet që salcën e makaronave ta përgatisni vetë. Provojeni këtë me brokoli. Përbërësit 1 pako makarona (Pipe Rigate nga Elka) 200 gr brokoli 150 gr djathë parmixhano (të grirë) kripë piper majdanoz 50 ml vaj ulliri Përgatitja 1. Në një tenxhere me ujë të valuar vendosni brokolin për të zierë. Më pas i kaloni […]

Muffins me tërshërë për ju që mbani diet

Ju hahet një embëlsirë, por nuk doni të shtoni në peshë. Zgjidhja ideale, muffins me tërshërë. Përbërësit 4 vezë 150 gr miell 1 gotë qumësht 2 lugë gjelle kakao 100 gr tërshërë (“Quaker”) Përgatitja 1. Në një enë shtoni vezët, miellin, qumështin dhe trazojini mirë. Shtoni kakaon. 2. Tani shtoni tërshërën “Quaker” dhe e përzieni […]

“Prishtina International Theater Festival” gati për edicionin e tretë

Edicioni i tretë i festivalit të vetëm ndërkombëtar të teatrove në Kosovë, tashmë ka hyrë në fazën finale të përgatitjeve. Nga data 4-9 nëntor 2019, në dy skenat e Teatrit AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, do të ngjiten shtatë trupa artistike në programin konkurrues, të cilat vijnë nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Greqia, […]

Ekspozita e veçantë e pikturës “Mbështet talentin tim”

Në Shtëpinë e Europës, u çel pasditen e djeshme ekspozita e pikturës “Mbështet talentin tim”, me vepra të krijuara nga të rinjtë e Fshatrave për Fëmijë SOS në Shqipëri. Alfred Muharremi, fituesi i çmimit të tretë të Konkursit të Vullnetarizmit, organizuar gjatë Javës së Europës 2019, në bashkëpunim me Shtëpinë e Europës dhe Delegacionin e […]

“Ditët e Mios”, piktorë nga e gjithë bota frymëzohen nga ngjyrat e këtij qyteti

Kolonia ndërkombëtare e artistëve figurativë “Ditët e Mios” ka sjellë në Korçë 19 piktorë nga Polonia, Maqedonia e Veriut, Greqia, Mongolia, Arabia Saudite, Kosova dhe Shqipëria. Për 4 ditë me radhë mjeshtrat e telajos u frymëzuan nga ngjyrat dhe pamjet piktoreske të Korçës e rrethinave, duke sjellë një ekspozitë të veçantë me krijimtarinë e tyre. […]

Heroides – Teatri Italian në Tiranë

Në kuadër të javës së XIX të Gjuhës Italiane në botë, Istituto Italiano di Cultura a Tirana 🇮🇹 në bashkëpunim me Teatro Koreja nga Lecce dhe Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana sjellin në teatrin Metropol “Italishten në skenë” me shfaqjen: “HEROIDES” – HEROINAT Letrat e heroinave të mitit nga antikiteti e deri më sot […]

Festa e Kungullit

Këtë vit festojmë me prindërit & fëmijët festën e kungullit! Një mbasdite e mbushur me lojra & aktivitete 👉Animacion & Face Painting 👉Teatër kukullash 👉Kinema për fëmijë 👉Menu speciale për fëmijë me kunguj, ëmbëlsira e plot gatime të tjera🍖🥦🍰 Fëmijët do kenë pafund zgjedhje ndërkohë që e gjithë familja shijon darkën në shoqërinë e muzikës […]

Nata magjike – shfaqje teatrore për fëmijë

Të ëndërrosh gjatë natës është normale, por që ëndrrat të bëhen realitet, është magjike. “Nata Magjike” do të jetë e mbushur me të papritura dhe me plotë mrekulli. Kjo natë do të jetë speciale për dy vogëlushët Mia dhe Lars. Ka për të qenë një nga ato netë që ka për të ngelur gjatë në […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).