Art & Kulturë

VIDEO/ Përbindëshi legjendar “Loch Ness” spikatet në brigjet e liqenit të Prespës në Shqipëri

Portal britanik i lajmeve “Mirror” ka publikuar një video të krijesës mitike të ujërave skoceze “Loch Ness”, e cila është spikatur në mes të liqenit të Prespës së Madhe. Në videon e bërë nga një banor i fshatit Petror, shfaqet koka dhe qafa e një krijese gjigande që del nga uji i liqenit. Për pak […]

Robert Elsie la pas vetes dy vepra për shqiptarët…

I njohur si një ndër albanologët më të zëshëm, si një ndër figurat që bëri shumë për popullin shqiptar, duke u bërë zëri i këtij kombi edhe për vendet jo shqipfolëse, Robert Elsie ka lënë dorëshkrime-libra, të cilat do të publikohen së shpejti. “Albania Bektashi” dhe “Libri i Kosovës”, janë dy librat që Robert Elsie […]

Zbulohen kartolinat e rralla të Dritëro Agollit

Në familjen Agolli është i pari Vit i Ri, pa shkrimtarin. Kur po afrohet 1-vjetori i ikjes së tij, familja e ndjen ende më shumë mungesën, kur kolltuku në dhomën e drunjtë, ku shkrimtari rrinte para një gote rakie me cigare në dorë, është bosh. “Muaji i dhjetorit, muaji përmbyllës i vitit, për familjen tonë […]

Historia e tij mund të ndryshojë tuajën!

A je i apasionuar pas leximit dhe jeton në Yzberisht dhe zonat përreth, TE FTOJME EDHE TY të lexosh librin “Më shumë se zdrukthëtar” . Ky libër numëron sot më shumë se 15 milionë kopje të botuara, që është përkthyer në shumë gjuhë të botës, ka ndikuar në jetën e miliona njerëzve. Mund të lexosh […]

Pazari i Fundvitit

Ju ftojme ne Pazarin tone te pervitshem te Fundvitit, i cili kete vit do te zhvillohet TEK THE FUNKY MOUSTACHE, NE OREN 18:00, DITEN E SHTUNE, ME 30 DHJETOR. Christmas Bazaar ose Pazari I Fundvitit eshte nje event fund-raising qe mbledh ndihme monetare duke vene ne shitje punime artizanale te dhuruara ARsA-s ose te bera […]

Zbulohet bunkeri sekret i Hitlerit (Foto)

Fotografi dhe eksploratori Marc Asket, ka zbuluar një prej bunkerëve të fundit në të cilin ka qëndruar diktatori gjerman, Adolf Hitler. Ky bunker ndodhet në një zonë të fshehtë në mesin e një pylli në Francën veriore dhe është përdorur nga Hitleri e ushtria e tij për të planifikuar pushtimin e Britanisë. Në pamjet që […]

“Viti i Skënderbeut”/ Akademia e Shkencave shpall konkursin për veprën më të mirë

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka shpallur konkurs për “veprat dhe botimin më të mirë shkencor kushtuar Gjergj Kastriotit – Skënderbeut dhe epokës së tij”. Vendimi i Akademisë është marrë në kuadër të vitit 2018, shpallur nga qeveria si “Viti i Skënderbeut”. Megjithatë, projektet e Akademisë për vitin e Skënderbeut, janë bërë publike para se […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).