Art & Kulturë

Reç, pylli i gështenjave jo vetëm bukuri dhe tradita por dhe vlera agroturistike

Aktiviteti “Dita e Agroturizmit në Parkun Natyror Bashkiak Shkrel “, iu mirëpret sot në pyllin e Gështenjave të Reҫit. Pylli i Gështenjave të Reҫit është monument natyror, ku të pranishmit në këtë aktivitet do shijojnë bukuritë natyrore dhe peizazhin e mrekullueshëm duke shijuar gështenjat të cilat në këtë zonë janë karakteristike dhe njihen si produkti […]

Halloween, festa e “ringjalljes së shpirtrave”

Kunguj të mëdhenj bosh, por të ndriçuar nga brenda, skeletë të çuditshëm, figura hije, kostume të shumëllojshme, këto gjëra na vijnë në mendje kur mendojmë për festën e Halloween. Halloween ka marrë një dimension argëtues dhe thuajse kulturor, edhe në vendin tonë, ku njerëzit organizohen dhe duke veshur kostumet e frikshme, maskat, apo duke pikturuar […]

Relikuari i Beratit, pjesë e fondit të Muzeut Etnografik

Një objekt i pazakontë i marrë nga kisha e Vangjelizmoit (Kala), ka qënë pjesë e ekspozitës së Kulturës Popullore në xhaminë e Beqareve e tani është pjesë e fondit të Muzeut Etnografik, Berat. Nuk ka shumë informacion për të dhe prej nga ka mbërritur në qytetin e Beratit. Është përshkruar nga Bushbek në vitin 1918. […]

Trio gjermano-shqiptare me klarinetistin Fabian Dirr

Tetori Gjerman bashkon këtë herë tre muzikantë të mirënjohur: violonçelistin shqiptar Vlorent Xhafaj, pianistin shqiptar Zamir Kabo dhe klarinetistin gjerman Fabian Dirr. Fabian Dirr është që prej vitit 1995 klarinetist solist i Filarmonisë së Drezdenit. Ai ka qenë i ftuar si solist orkestral ndër të tjera edhe në Staatskapelle Dresden, Orkestrën Simfonike të Bamberg, Orkestrën Simfonike të […]

Je me grip? Ja çfarë duhet të bësh

Me vjeshtën erdhi edhe gripi. Por po ju tregojmë disa mënyra që në kushte shtëpie ‘ta hiqni qafe’. Pini lëngje Gripi mund t’ju dehidrojë, sidomos nëse keni të vjella dhe diarre. Kështu që sigurohuni të merrni lëngje të mjaftueshme. Konsumimi i ujit është në rregull. Frutat e lëngshëm dhe pijet elektrolitike janë të nevojshëm gjithashtu. […]

Dibra me muze të ri!

Në kuadër të Viti të Skënderbeut Shqipërisë i është shtuar edhe një tjetër muze. Është muzeu i Sinës në trojet e Kastriotëve në Peshkëpi. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, thotë se ky është një tjetër premtim i mbajtur. “Më pak se 1 vit më parë, në Peshkopi, premtuam se muzeun e vogël por shumë domethënës […]

Raymond Carver – Për çfarë flasim kur flasim për dashuri

Kjo përmbledhje e shënjuar nga një rrëfimtari e zhdërvjelltë, me stil minimalist, në formë bashkëbisedimi dhe, njëkohësisht, e parë nga një këndvështrim i hollë i mënyrës se si njerëzit komunikojnë në të vërtetë, është kthyer shumë shpejt në një nga veprat më me ndikim në letërsinë moderne. Mjeshtri… i tregimit modern amerikan.” Librin e gjeni […]

“Jashtë bie borë” me regji të Qëndrim Rijanit të Teatrin e Tetovës

Më 1 dhe 2 nëntor të 2018-s, në orën 19:00, në Teatrin e Tetovës do të shfaqet premiera e “Jashtë bie borë”, me autor Vicenzo Salemme, në regji të Qëndrim Rijanit. Në role: Trimosh Ramadani, Blerim Ismani, Petrit Neziri dhe Muzafer Etemi. Assistent regjie është Fitim Selimi, për skenografinë është përkujdesur Petrit Bakalli, kostumografinë e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).