Art & Kulturë

‘Flija’, një libër për flinë dhe kulturën buknore

Një libër i veçantë për flinë. Arsim Canolli ka botuar librin me titull ‘Flija’, për ushqimin e shijshëm i cili shijohet kudo ndër shqiptarë. “Për herë të parë shkruhet kaq gjerësisht e me angazhim kaq serioz për kulturën buknore, nëpërmjet praktikave të së cilës mund të njihet kultura e qytetërimi i shqiptarëve të Kosovës” Afërdita Onuzi […]

Dajti N’Fest 2019

Të shtunën, më 9 shkurt ju ftojmë të merrni pjesë në një nga aktivitetet më të bukura dimërore të organizuara nga Agjencia e Parqeve dhe Rekreacionit – Bashkia Tiranë, ku sëbashku me Agjencinë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura dhe EDS Foundation nxjerrim nga sënduku i kullave malsore doket dhe zakonet, kostumet, rrëfenjat, zejet, veshjet tradicionale […]

Dita e Franc Preshern – Festa e kultures sllovene

Me rastin e Ditës së Prešeren-it – Festës kulturore sllovene: TULLA Culture Center në bashkëpunim me Qendren Sllovene te Filmit dhe Ambasaden e Republikës së Sllovenisë në Tiranë ju ftojne ne shfaqjen e filmit: BARKA E MEDUSES: NJË KOMEDI E ZYMTË (1980, regjisor: Karpo Ačimović Godina) E ENJTE, 7 SHKURT 2019, NË OREN 19:00. Hyrja […]

‘Dashuritë e virgjëreshës Madalenë’, premierë në Teatrin Dodona

Monodrama “Dashuritë e virgjëreshës Madalenë” do të vijë në premierë në Teatrin Dodona. Monodrama e shkruar nga Ridvan Dibra do të jetësohet në skenë nga regjisorit dhe në këtë rast edhe skenaristi, Ben Apolloni. Në rolin e Madalenës do të vijë aktorja Arjola Demiri. Regjisori Apolloni është deklaruar përmes një postimi në Facebook se gjithmonë […]

Konkurs me Video: “Vlog-U Filozofik”

Për të rinjtë me mendje të shqetësuar, Qendra Filozofike & Kulturore Akropoli i Ri organizon një konkurs me video, VLOG-UN Filozofik. Çfarë nevojitet që dikush të marrë pjesë? Mjafton të hapni celularin, mendjen dhe zemrën tuaj, dhe të flisni për pak sekonda në lidhje me një frazë filozofike që e zbatoni si mënyrë jetese apo […]

Flet Ministrja Margariti. Teatri i Operas i kthehet publikut nga fundi i vitit 2019.

Vijon puna në kantierin e rehabilitimit  të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, investimi më i madh në kulturë i qeverisë shqiptare, ku po ndërhyhet pas më shumë se 60 vitesh. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti inspektoi punimet në TKOB, të cilat tashmë ndodhen në një fazë kulmore. Ministrja Margariti së bashku me ekipin e […]

Vimar Basha me koncert. Ja si titullohet albumi më i ri

Vimar Basha vjen me koncertin e promovimit të albumit të ri “9”. Ky album prezanton për herë të parë 9 këngë të reja. Këngët përkthejnë në muzikë një udhëtim mes historish, kujtimesh dhe ndjenjash. Krijimi dhe promovimi i albumit “9” u mbështet nga Fondi Kulturor Zviceran në Shqipëri SCF-A. Koncerti do të zhvillohet në Teatrin […]

Vizato Biçikletën TËNDE

Fëmijë merrni lapsat ngjyra-ngjyra vizatojmë biçikletën e ëndrrave. Imagjino si do të jetë biçikleta jote e zemrës, mprih lapsat dhe forca ti shtojmë qytetit qindra biçikleta ngjyra ngjyra. Vizatimet tuaja një ditë do të marrin jetë dhe qyteti do mbushet me dashurinë dhe ngrohtësinë e biçikletave tuaja. Ky konkurs nuk ka një fitues, as dy, […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).