Art & Kulturë

Përfundon DEA OPEN AIR – Tirana 2022

Përfundon DEA OPEN AIR – Tirana 2022 Kupa DEA për Goran Paskaljeviç (post mortum) Kupa DEA 2022, për Filmin më të Mirë me Metrazh të gjatë, shkoi për filmin “Pavarësisht mjegullës » me regji të Goran Paskaljeviç, Itali 2019. Kështu, pas një gare pesëditore, 23-28 qershor, ku morën pjesë 25 fima nga 39 vende të botës, […]

Çfarë të ndjek në kinema gjatë kësaj jave?

Doctor Stange in The Multiverse of Madness (Millennium, Cineplexx) Bëhuni pjesë e aventurës së Doctor Strange i cili udhëton drejt universeve të ndryshme me një vajzë të vogël e cila nuk mund të kontrollojë fuqitë e saj. 2. Dashuri dhe Turbulenca (Millennium, Cineplexx) Një produksion shqiptar komedi i cili tregon historinë e Edit, një biznesmeni […]

Dragon Rider vjen nga data 14 Maj në Kinema Millennium

Përjetoni historinë e një dragoi me dy bashkëudhëtarë të pazakontë i cili kërkon dyert e parajsës nëpër Himalaje ndërkohë që ndiqet nga një monstër qëllimi i së cilës është të shkatërrojë dragonjtë. Dragon Rider do të fillojë të shfaqet në Kinema Millennium nga data 14 Maj.

Frankofoni: Filmi “Fotokopja” nga Tamer Ashry

Cikli “Kinemaja e Vendeve Frankofone” 9 mars në orën 19:00 – Akademia e Filmit & Multimedias Marubi « Fotokopja » nga Tamer Ashry (2017 – 1orë e 30 minuta – dramë) Mahmudi është një pensionist që drejton një dyqan të vogël kancelarie në vështirësi financiare. Duke kopjuar dokumente mbi dinozaurët, ai përqendrohet te shkaqet e […]

Nata e Dokumentarit n’Komitet – Citizenfour

Filmi fillon me Laura Poitras, regjisoren e dokumentarit, që komunikon me emaile të koduara me dikë që e quan veten e tij ‘Citizenfour’. Përgjatë filmit mësojmë se Citizenfour është Edward Snowden, i cili punon për Agjencinë e Sigurisë Kombëtare (NSA). Ai ka në zotërim të tij dokumente të klasifikuara që vërtetojnë se NSA po spiunon […]

Film-Ëndrra e Madhe

Si erdhi futbolli në Gjermani? Një udhëtim në kohë që na shpie në një epokë kur në shkolla ende sundonte “disiplina e rreptë e rendi” dhe futbolli në media përkufizohej si “sëmundje angleze”. Bazuar në historinë e vërtetë të mësuesit dhe pionierit të futbollit Konrad Koch, “Ëndrra e Madhe” tregon fillimet e lojës së futbollit […]

Kinoklubi Frankofon: “Le Mystère Henri Pick” nga Rémi Bezançon

Shfaqja e filmit «Misteti i Henri Pick», nga Rémi Bezançon (2019 – 1h41- komedi, dramë) Brenda një biblioteke të çuditshme thellë në Bretanjë, në botuese e re zbulon një dorëshkrim të jashtëzakonshëm, të cilin vendon ta botojë menjëherë. Romani bëhet libri më i shitur. Por autori i tij, Henri Pick, një picajol breton vdekur para […]

Nata e Kinemasë – Delegacioni

Këtë të mërkurë, në orën 18:00, në Shtëpinë e Evropës do të shfaqet filmi “Delegacioni”, me regji të Bujar Alimanit, i ndjekur nga një diskutim i hapur me pjesëmarrjen e Ndriçim Xhepës, një nga aktorët kryesorë. Në fillim të viteve ’90, Partia Komuniste u përpoq të rregullonte imazhin e saj. Kur një delegacion i deputetëve […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).