Art & Kulturë

Dua Lipa vjen me kengë të re

Dua Lipa njofton se së shpejti do të sjellë për publikun këngën me të re. E titulluar “Don’t Start Now”, ose “Mos fillo tani”, kenga duket se i dedikohet një historie dashurie që ka përfunduar, por më shumë se teksti, ajo që të lë pa fjalë eshtë Dua. Këngëtarja shqiptare duket se do të nisë një […]

Dua Lipa, me detaj shqiptar në reklamën e parfumit të Yves Saint Laurent

Dua Lipa ka publikuar në Instagram reklamën e parfumit të “Yves Saint Laurent”, ku këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare është protagoniste kryesore. Në fillim të klipit, 23-vjeçarja shfaqet e veshur me një fustan të zi të shkurtër dhe në dorën e saj të majtë ulet një shqiponjë. Dua Lipa e lë të lirë shqiponjën, duke […]

Dua Lipa vjen në Kosovë

Javën e ardhshme në Prishtinë do të mbahet Sunny Hill Festival. Përvec këngëtarëve të shumtë shqiptarë dhe të huaj, e pranishme do të jetë edhe vetë Dua Lipa, e njohur si ambasadore e këtij festivali. “Edhe një javë deri sa të kthehem në mëmëdhe”, ka shkruar Dua Lipa në Instagram, duke e konfirmuar ardhjen e […]

Dua tregon kurdo sjellë albumin e ri

Dua Lipa ka konfirmuar se ajo po punon në projektin e ri muzikor. Në një intervistë për revistën Elle, Dua tha: “Shpresoj se do të lansoj albumin në fund të këtij viti ose në fillim të vitit tjetër”. Këngët që dolën nga albumi i vetë titulluar “Dua Lipa” u bënë hite dhe katapultuan bukuroshen nga […]

Revista greke artikull për këngëtaret shqiptare

Revista e njohur greke “Voice of Athens” i ka kushtuar një artikull të tërë këngëtareve shqiptare me famë botërore, ku i përgëzon për talentin dhe ndër të tjera përmend faktin që në Greqi, shqiptarët mundohen t’a fshehin origjinën e tyre, pasi trajtohen në një mënyrë që s’mund të ecin përpara. Flet për Dua Lipën, Rita […]

Dua Lipa fiton dy çmime Grammy

Dua Lipa ka bërë krenarë gjithë shqiptarët, duke fituar dy çmime në eventin më të madh muzikor Grammy Awards. Ylli i popit rrëmbeu çmimin “Best New Artist” në 61-vjetorin e Grammy dhe çmimin “Best Dance Recording” për këngën e saj “Electricity” në bashkëpunim me Silk City dhe Diplo e Mark Ronson. Ndërsa u ngjit në […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).