Art & Kulturë

Thuaji Po artit dhe verës

Hobi juaj më i ri. Art and Wine, një aktivitet ndryshe nga ato që jeni mësuar. Këtu në Art and Wine ju mund të shijoni proçesin artistik të krijimit të një pikture të bukur, e gjitha kjo duke pirë një gotë verë më miqtë tuaj. Merni pjesë dhe zbuloni sa e mrekullueshme mund të jetë […]

Gotat artistike të Dardane Hadrit

Gota të rakisë, të verës së bardhë, asaj të kuqe, të likerit, por edhe të ujit, janë pjesë e punës artistike të artistes Dardane Hadri, që së fundi, punën e saj në pëlhurë e ka zëvendësuar me atë në qelq, për të qenë kështu pjesë e shumë familjeve shqiptare, dhe jo vetëm. Shumë familje shqiptare […]

Si të dekorojmë shtëpinë për festa

Vendosja e pemës është një moment i bukur për të gjithë familjen, veçanërisht për fëmijët. E gjithë familja dekoron pemën. Për dekorimin e pemës, ka mënyra të ndryshme, ashtu siç edhe madhësitë dhe format e pemëve ndryshojnë. I rëndësishëm është dekorimi i të gjithë shtëpisë suaj. Ne ju sjellim disa detaje të cilat do t’iu […]

10 shtëpitë më të mrekullueshme mbi pemë

Të gjithë kemi patur ëndrra që na kanë diferencuar nga njëri-tjetri në fëmijëri, por diçka e kemi patur të përbashkët në të gjithë këtë rrugëtim, dëshirën për të jetuar në shtëpizën tonë mbi pemë. Shtëpitë mbi pemë janë ndërtuar dhe dizajnuar në mënyrë të tillë që të na sjellin më afër natyrëssi edhe jetës së […]

Këto janë pesë restorantet më të mira në botë, sipas milionerëve

Pasuria shpeshherë vjen me një shije shumë të shtrenjtë dhe posaçërisht kur është fjala për ushqim e pije. Në mënyrë që të zbulojnë se ku pëlqejnë të hanë drekë e darkë personat më të pasur të botës, ‘Elite Traveler’ ka anketuar shumë prej tyre dhe ka zbuluar destinacionet e tyre të preferuara përgjatë shtatë kontinenteve. Këto […]

Piktori serb i dedikon një vepër arti shqiptarëve, por ky është çmimi marramendës i shitjes së saj

Piktori i njohur serb, Paje Jovanoviç, ka pikturuar një vepër arti ku shfaqen dy burra shqiptarë me costume tradicionale, emri i të cilës është “Dy roje para portës”. Kjo pikturë është shitur në ankandin e shtëpisë së njohur londineze “Sotheby’s” me një çmim marramendës prej 465 mijë paund, që i bie 530 mijë euro. “Dy […]

Zbuloni çmimin marramendës për të cilin është shitur posteri i rrallë i Elvis Presley

Fama e Elvis Presley vazhdon që të mbizotërojë edhe sot e kësaj dite, ku nuk janë të paktë fansat që do paguanin çdo shumë për të pasur një send nga këngëtari. Së fundmi, një poster i rrallë i Elvis Presley, që datonte prej vitit 1955, është shitur në një ankand në Karolinën Jugore për 42.500 […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).