Art & Kulturë

Maluma me koncert në Tiranë për Ditën e Verës. Ja ku t’i gjeni biletat

Maluma do të mbajë koncert në Tiranë më 14 mars në ditën e Verës. Si pjesë e turneut të tij botëror, një nga këngëtarët më të kërkuar në botë, i cili numëron miliarda klikime në Youtube, do të zhvillojë një koncert në Tiranë. Lajmin e ka konfirmuar edhe krybashkiaku Veliaj me anë të një postimi […]

Te Parku i Liqenit Artificial po shtohet një tjetër hapësirë rekreative

Një tjetër hapësirë dedikuar totalisht qytetarëve të Tiranës do i shtohet Parkut të Liqenit Artificial. Bëhet fjalë për hyrjen verilindore të Parkut të Madh, para Universitetit të Gjeologji-Minierave. Punimet për rikualifikimin e kësaj pjese kanë nisur dhe shumë shpejt të gjithë adhuruesit e natyrës e sidomos fëmijët, do t’i gëzohen kësaj hapësire rekreative, ku do […]

Këngëtarja spanjolle, koncert në Tiranë

Bashkia e Tiranës njofton ardhjen në kryeqytet të Luz Casal, legjenda e këngës spanjolle. “Muzikë ndryshe, atmosferë ndryshe! Luz Casal, legjenda e këngës spanjolle do të ndriçojë mbrëmjen tuaj me zërin e saj mahnitës më 14 shtator te Amfiteatri, ora 20:00. Merr miqtë dhe eja argëtohu nën ritmin e muzikës spanjolle!”, njofton Bashkia e Tiranës. […]

Riprodhimet e veprave të Leonardos, shfaqen në Tiranë

“Leonardo Opera Omnia” quhet ekspozita shëtitëse, me rastin e 500-vjetorit të mjeshtrit italian. Ekspozita me ndodhet edhe në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë, ku shfaqen 17 riprodhime të cilësisë së lartë të veprave të Leonardo da Vincit. “Të gjitha janë digjitalizuar me një rezolucion shumë të lartë. Janë ndriçuar me një sistem teknologjik që zëvendëson […]

Michele Obama

Promovohet libri i Michele Obama

TIRANË, 31 maj/ATSH/ Libri “Të Bëhesh” mbërriti edhe në Shqipëri, 6 muaj pas publikimit në SHBA, më 30 nëntor 2018, në një promovim në COD, mes shumë të ftuarve të artit, kulturës dhe shoqërisë civile. Drejtoresha e Agjencisë për Dialog dhe Bashkëqeverisje, Eridana Çano vlerësoi interesimin e lexuesit shqiptar për ardhjen në shqip të këtij […]

Tiranën

Artistët e huaj pushtojnë Tiranën, “Reja” bashkon kulturat e disa vendeve

Muzikë, shfaqje minitetarle, personazhe që sjellin copëza nga kulturat e vendeve te ndryshme tashme i gjen te reja ne kryeqytet. Nje shfaqje interesante e gërshetuar me muzikën, teatrin dhe elemente te tjere dhuruan artistet spanjolle. Publiku shijoi historinë e dashurisë se dy te rinjve ëndërrimtar Olivias dhe Oliverit, që dashurohen ndërkohë që praktikohen ne nje […]

Ritfolk

Ritfolk Ribashkim me daten 8 Qershor

Ritfolk është një emër që natyrshëm vjen ndërmend kur flitet për muzikën bashkëkohore shqiptare dhe për ato pak gjëra që nxisnin vlerë e shpresë në dekadën e errët të viteve 90. Tekstet dhe muzika e tyre janë një nga dëshmitë më të ndjera dhe autentike të strukturës emocionale, ëndrrave, shpresave e zhgënjimeve të një brezi. […]

Diplomacia

Diplomacia Shqiptare Në 10 Vjeçarin E Fundit – Tiranë / Shqipëri

Pas 14 platformash në Tiranë, Shkodër, Prishtinë, Shkup dhe Tetovë, dhe me një pjesëmarrje të mbi 1000 të rinjve ballkans në këto platforma brenda 14 muajve, Këshilli Rinor i Ballkanit organizon platformën e 15-të , në fushën e diplomacisë. Trajnim Leksioni “Today’s Diplomat VI – Diplomacia Shqiptare Në 10- Vjeçarin E Fundit “, është platforma […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).