Art & Kulturë

BOVILLA LAKE

Eksplorim me 60 Vetë, Liqeni i Bovilles Ora 08:00 Tek Pallati I Kongreseve ,Stacioni I Bicikletave, ECOVOLIS 1.Furgonat Po presin 2.Fotografi Gati 3.Ne po presim Telefonatat Tuaja (0685675269) Krijo Grupin Tënd mbi 5 persona dhe BASHKOHU me ne në një shteg të Pashkelur Kurrë më parë ,Rruga me e bukur qe mund te kesh pershkruar ndonjehere […]

Soul Opera

Opera Soul – Cikël koncertesh Recitale – Solistike – Në Muzeun Historik Kombëtar Hyrja në koncert është e lirë, mjafton të konfirmoni pjesëmarrjen tuaj. Ju mirëpresim! (E shtunë) 19:00 – 21:00 Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit Sheshi Skënderbej

Boeing Boeing më 1&2 Dhjetor në Teatrin Skampa

Me 1&2 Dhjetor ora 19 00 ne Teatri Skampa Elbasan. Një komedi e bujshme, në venat e së cilës rrjedh gjak si ai i komedive të Shekspirit me incidente të hareshme dhe ngatërrim identitetesh, Boing Boing paraqet aventurat dashurore të beqarit francez Bernard me stjuardesat e tij bukuroshe. Tri stjuardesa, më saktë, nga tre vende të […]

Krishtlindje te rriturish

Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” prezanton produksionin më të ri për fëmijë. Me tekst dhe regji nga Françeska Hysi. Nën interpretimin e aktorëve Algiona Aga, Kriks Dumo, Xhuliano Brisku, Klajd Zeqaj, Ledian Gjeçi, Ana Guçe dhe Moris Rama. Me skenografi nga Sofi Kara dhe skenografi të Beqo Nanaj Duke filluar prej dates 2 dhjetor, çdo […]

Qeni Moasi nga J.A. Livraga

Qendra Kulturore dhe Filozofike ”Akropoli i Ri” zhvillon takimin e radhës së Klubit të Librit, ditën Diel, në datën 03.12.2017 në orën 18:30. Libri që do të analizohet në këtë takim do të jetë “Qeni Moasi”, një roman filozofik i shkruar nga filozofi argjentinas Jorge. A. Livraga por dhe nga librat më të shitura të […]

O Moj Shqypni nga Pashko Vasa

O moj Shqypni, e mjera Shqypni, Kush te ka qitë me krye n’hi? Ti ke pas kenë një zojë e randë, Burrat e dheut të thirrshin nanë. Ke pasë shumë t’mira e begati, Me varza t’bukura e me djelm t’ri, Gja e vend shumë, ara e bashtina, Me armë të bardha, me pushkë ltina, Me […]

Filmi horror Shqiptar “Bloodlands” do të shfaqet në Prishtinë

Filmi i parë shqiptar i zhanrit horror do të shfaqet më në fund në Prishtinë, në qytetin të cilin ia dha shtrigën këtij filmi, që është jetësuar nga aktorja Ilire Vinca. “Bloodlands” shpalos historinë e një gruaje të thjeshtë e cila dhunohet, mbetet shtatzënë dhe stigmatizohet nga banorët e lagjes së saj. Atë e dëbojnë […]

Filmi shqiptar “Dita zë fill” do të shfaqet në Kosovë

Filmi artistik i metrazhit të gjatë “Dita zë fill”, me regji të Gentian Koçit që tashmë është i propozuar nga shteti shqiptar për çmimin Oscar, do të prezantohet edhe në Kosovë. Drejtoresha e Kinemasë ABC, Miradije Vllahiu ka njoftuar se ky film do të shfaqet në ABC prej 7 dhjetorit në orën 20:00. Filmi “Dita […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).