Art & Kulturë

“GOLDA” me regji nga Udi Nir & Sagi Bornstein shfaqet në Akademinë e Filmit dhe Multimedias Marubi

Pak para se të vdiste, Golda Meir u intervistua për televizionin izraelit. Pas përfundimit të xhirimeve, kamerat vazhduan të xhironin, duke regjistruar një bisedë intime me gruan e parë dhe të vetme që sundoi ndonjëherë Izraelin. Teksa fikte njërën cigare nga tjetra, Golda foli lirshëm, duke e mbrojtur çështjen e saj për mandatin e saj […]

Çfarë të ndjek në kinema gjatë kësaj jave?

Doctor Stange in The Multiverse of Madness (Millennium, Cineplexx) Bëhuni pjesë e aventurës së Doctor Strange i cili udhëton drejt universeve të ndryshme me një vajzë të vogël e cila nuk mund të kontrollojë fuqitë e saj. 2. Dashuri dhe Turbulenca (Millennium, Cineplexx) Një produksion shqiptar komedi i cili tregon historinë e Edit, një biznesmeni […]

Dragon Rider vjen nga data 14 Maj në Kinema Millennium

Përjetoni historinë e një dragoi me dy bashkëudhëtarë të pazakontë i cili kërkon dyert e parajsës nëpër Himalaje ndërkohë që ndiqet nga një monstër qëllimi i së cilës është të shkatërrojë dragonjtë. Dragon Rider do të fillojë të shfaqet në Kinema Millennium nga data 14 Maj.

Video/ Në “Oscar” mbërrin dhe “Delegacioni” shqiptar

Filmi “Delegacioni” me regji të tij edhe me skenar të të ndjerit Artan Minarolli, pas çmimit të madh “Grand Prix” në Varshavë edhe vlerësimit, si “Filmi më i mirë i gjatë” në Festivalin e Triestes është përzgjedhur nga Komisioni i Qendrës Kombëtare të Kinematografisë për të përfaqësuar Shqipërinë në “Oskar” në kategorinë për “Filmin Artistik […]

Përfundon kinemaja e Maks Velos në Laprakë, ja si duket ajo tani

Një kinema e re, por me histori i shtohet kryeqytetit. Bashkia e Tiranës ka përfunduar rikonstruksionin e plotë të kinemasë së Laprakës, e cila ndryshe njihet edhe si kinemaja e Maks Velos. Godina e vjetër emblematike që është projektuar nga Maks Velo është rikonstruktuar totalisht dhe tashmë është gati ti shërbejë 60 mijë banorëve të […]

Beograd

Proteste ne Beograd per filmin “Ferdonija” nga Gazmend Bajri dhe Shkurte Dauti

Në Beograd sonte në kuadër të festivalit Mirëdita Dobar Dan po shfaqet filmi “Ferdonija”. Siç tregon gazetarja Alberina Haxhijaj nga KultPlus, nga Beogradi, jashtë sallës ku po shfaqet filmi ka protesta ndërsa të gjithë të pranishmit brenda sallës nuk po lejohet të dalin prej sallës, për shkaqe sigurie. “Ferdonija” është film nga Gazmend Bajri dhe […]

Shpallen të nominuarit e Çmimeve Kult 2018!  

Më datë 21 Nëntor për të 14-in vit radhazi Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së “Çmimeve Kult”, të vetmet çmime kombëtare vjetore për fushat më përfaqësuese të artit dhe kulturës shqiptare. Emrat më të spikatur dhe më elitarë, krijues dhe interpretues, shkrimtarë dhe përkthyes, regjisorë dhe aktorë, këngëtarë dhe muzikantë, balerinë dhe […]

Programi i filmave që do të shfaqen në kinematë e kryeqytetit këtë javë

Disa prej prodhimeve kinematografike më të pritura për vitin 2017, do të shfaqen premierë në ekranin e madh këtë javë që vjen. Programi më poshtë vlen për të gjithë filmat që do të transmetohen në tre kinematë e Tiranës: Kinema Millenium, Kinema Imperial dhe Cineplexx. “Star Wars: The Last Jedi” do të shfaqet premierë në […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).