Art & Kulturë

Fotografia e parë e Brigitte Nielsen me vajzen e saj

Aktorja Brigitte Nielsen ka sjellë në jetë fëmijën e saj të pestë të premten e kaluar. Brigitte, 54 vjeç, ka publikuar në rrjetin social “Instagram” fotografinë e parë me vogëlushen e saj. Aktorja e filmit “Red Sonja” ka zbuluar për revistën “People” se vajzën ka vendosur ta quajë Frida. “Jemi shumë të gëzuar për ardhjen […]

LIBREOFFICE LOCALIZATION SPRINT #11

Takohemi sërisht, në hackerspace për të përkthyer sa më shumë nga platforma me burim të hapur LibreOffice. LibreOffice është një paketë programesh kompjuterike me kod burimi të lirë dhe të hapur e krijuar nga The Document Foundation. Qëllimi kryesor i këtij programi open source është të zëvendësojë Microsoft Office. Platforma LibreOffice përbëhet nga programe që […]

Paul Celan – Lulëkuqja dhe kujtimi

Ndonjëherë nuk merr rëndësi për letërsinë vetëm dita e lindjes apo e vdekjes së një shkrimtari, por edhe dita e lindjes së veprës së tij. Botimi i këtij libri është, pa dyshim, rast për t’u festuar: ditëlindja në shqip e poetit Paul Celan, për herë të parë, përmes vëllimit poetik“Lulëkuqja dhe kujtimi”, që e bëri […]

Ulëza, atraksioni i ri turistik në Shqipëri

Ulëza, një vend jo larg Tiranës, tek vendi i quajtur rrethi i Matit është atraksioni më i ri turistik në Shqipëri. Me investimet e reja të Qeverisë, ky vend tashmë po tërheq turistë nga gjithë bota. Për t’u bindur shikojeni vetë fotografitë mahnitëse të këtij vendi, pamje këto të cilat shihen nga një video promovuese […]

Regjisori Qëndrim Rijani: Shqipëria dhe shqiptarët kanë nevojë për një Teatër të ri Kombëtar

Një nga regjisorët e rinj më të suksesshëm në Maqedoni, Qëndrim Rijani, i cili pak kohë më parë solli në Tiranë veprën e mirënjohur të Alfred Hitchcock-ut “39 Hapat”, shprehet se ndërtimin e një Teatri të ri Kombëtar nuk e dëshirojnë vetëm shqiptarët e Shqipërisë, por e gjithë shqiptaria, sepse siç thotë ai: “Një projekt […]

Festa e Bjeshkës

Në 7 korrik vjen “Festa e Bjeshkës”, Radomirë Dibër. Një festë lokale, që këtë vit në kuadër të projektit Festat Lokale, synojmë të ketë impakt edhe më të madh, duke iu drejtuar jo vetëm audiencave lokale, por gjithë vendit e më gjerë, me pjesëmarrjen e vizitorëve të huaj, për të patur mundësinë e përjetimit të […]

Ajlen nga Esmeralda Petrela

Ishte fillimi i viteve njëzet, kur arkeologu anglez, i panjohur deri në atë çast, Jan Hiçens gjeti një ndërtim të vjetër në një zonë shumë të largët nga qyteti i shkretuar i Memfisit. Për habinë e tij, dikur egjiptianët e lashtë ndërtonin një tempull larg çdo vendi, çdo qyteti të gjetur deri në atë çast. […]

Era Istrefi do flasë shqip në mes të Rusisë

Këngëtarja Era Istrefi e ka konfirmuar pjesëmarrjen në ceremoninë përmbyllëse të Botërorit në Rusi. Në linjë direkte nga Presidenca e Shqipërisë krah z. Ilir Metës këngëtarja ka pranuar se do jetë në mbyllje. Pyetur mbi faktin nëse do flasë shqip në këtë performancë për të shfaqur anën shqiptare, Istrefi u përgjigj: ‘Do e gjej mënyrën. […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).