Art & Kulturë

A e parandalon dushi koronavirusin?

Instituti i Shëndetit Publik bën me dije një tjetër fakt që ndoshta njerëzit e kanë besuar gabim deri më sot. Sipas ISHP, COVID-19 nuk parandalohet nëse bëni rregullisht dush apo laheni në vaskë. Në një postim në rrjetet sociale, ISHP shkruan: Covid-19 nuk parandalohet nëse ju bëni rregullisht dush apo laheni në vaskë.Temperatura normale e trupit tuaj […]

Kokteil Bloody Mary

Bloody Mary është një kokteil me shije fantastike me bazë vodkën dhe lëngun e domates. Përgatitja: Hidhni lëngun e domates në një gotë të madhe. Shtoni kripë, piper dhe 5 lugë çaji salcë Worcester. Shtoni 1 lugë çaji salcë Tabasko, lëngun e limonit, 3 degë selino dhe 3 lugë çaji biter aromatik. Kalojeni në blender. […]

Ëmbëlsirë me pluhur kokosi e kakao

Ëmbëlsira të buta prej pandispanje të mbuluara me një shtresë të kakaoje dhe me shije kokosi, për një vakt vërtet të shijshëm. Këto ëmbëlsira me origjinë australiane janë të thjeshta për t’u përgatitur dhe pjekur në furrë, të shijshme dhe të lehta. Përbërësit: 300 gr sheqer pluhur 35 gr gjalpë 140 gr miell kripë vanilje […]

Je shtatzënë dhe ke frikë të lahesh në pishinë? Ja ç’duhet të dish

Noti në ujë me klor është i sigurt gjatë shtatzënisë. Në fakt, është mënyrë e mahnitshme dhe e rekomandueshme për të ushtruar gjatë shtatzënisë. Megjithëse ka pasur tendenca të thuhet se uji me klor mund të shkaktojë defekte të lindjes, ekspertët i mohojnë këto duke thënë se nuk janë të bazuara në ndonjë dëshmi. Puna […]

Rregulla të arta për një bark të sheshtë

Të gjithë e urrejmë atë ndjesinë kur mezi mbyllim zinxhirin e fundit ose pantallonave. Ja disa këshilla të dobishme nëse doni të luftoni fryrjen abdominale dhe të keni një bel më të hollë. Çfarë duhet bërë për të pasur një bark të sheshtë? Ujë Uji është aleat i pazëvendësueshëm për pastrimin e organizmit, luftimin e […]

6 ushqime që largojnë nikotinën nga trupi

Nikotina shkakton rritje të shpejtë të tensionit të gjakut dhe dëme serioze në mushkëri. Për më tepër, edhe në qoftë se ndaloni pirjen e duhanit, efekti i nikotinës do të zgjasë për vite me rradhë Më poshtë po ju sugjerojmë disa ushqime të shëndetshme, të cilët mund t’iu ndihmojnë të eliminoni nikotinën nga trupi juaj: Brokoli […]

Ja ushqimet që duhet të konsumoni nëse keni nevojë për proteina

Për të gjithë ju që keni nevojë për proteina, në vend që të vraponi menjëherë pas suplementeve, ne ju tregojmë ushqimet që janë të tejngopura me këtë nutrient: Ushqimet që përmbajnë proteina: Bifteku Tofe Mishi i gjelit të detit Salmoni Thjerrëzat Mishi i pulës Vezët Ushqimet që përmbajnë karbohidrate: Orizi Patatet Drithërat Kuinoa Shalqiri Makaronat […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).