Art & Kulturë

Më 17 Dhjetor mbahet mbrëmja e madhe e Çmimeve Kult/ Zbuloni surprizat e këtij 15-vjetori

Më 17 Dhjetor vjen Mbrëmja e Madhe e Ndarjes së Çmimeve Kult 2019! Mbrëmja Gala do të zhvillohej disa ditë më parë, por për shkak të tërmetit të 26 Nëntorit, Akademia Kult duke i qëndruar besnike vlerave që mbart prej 15 vitesh, duke respektuar dhimbjen e të prekurve, por dhe ndjeshmërinë e shoqërisë në momentet […]

Argëtim dhe shfaqje artistike për fëmijët nga Teatri i Kukullave

Artistët e Teatrit të Kukullave kanë udhëtuar sot drejt Durrësit pranë fëmijëve të prekur nga tërmeti për t’iu dhuruar atyre disa orë argëtimi mes personazheve të tyre të dashur. Ata i dhuruan fëmijëve në ambientet ku janë akomoduar shfaqje kukullash dhe lojëra të ndryshme duke i larguar sado pak nga situata e vështirë që përjetuan […]

“Kujtesa e një vendi që harroi të harronte”

IDMC in collaboration with Korça Youth Centre is organizing “Memory of a Country that Forgot to Forget” documentary screening on 15th December 2018, 17h at Korca Youth Centre. The documentary has had a great success when it was screened for the young people of Shkodra (2015), Berat, Tirana, Shkodra, Skrapar, Gjirokastra (2016) and Tirana and […]

Shfaqja “Pengu” në datat 2-3-4 Nëntor tek…

Shfaqja “Pengu”, bashkëproduksion i Teatrit “Aleksandër Moisiu” dhe Teatrit Kombëtar, vjen në datat 2-3-4 Nëntor, ora 20:00, në arTurbina, salla 400. Një grup prej katër personash vendosin të marrin peng një person të njohur e më pas të kërkojnë shpërblim për ta lëshuar. Njëri prej pengmarrësve, Justini, baba i ri i divorcuar, shprehet kundër pengmarrjes […]

“Motër e Vëlla”, shfaqje teatrale për fëmijë

Përshtati: Xhuliano Brisku Regjia: Xhuliano Brisku Skenograf: Beqo Nanaj Kostumografe: Sofi Kara Aktorë: Françeska Hysi, Juxhin Plovishti, Dajana Nenaj, Bujar Hoxhaj, Ledian Gjeçi, Donald Shehu Xhon dhe Xhoana, dy fëmijë të vegjël janë rrëmbyer nga Morgana, një magjistare e cila ka për qëllim të bëhet mbretëresha e Nolanit. Me shumë zgjuarsi arrin të arratisen nga […]

“Miushet e shkathëta”, një shfaqje për fëmijë vetëm në Teatrin Metropol

Këtë të shtunë dhe të dielë, shfaqja për vogëlushët, e titulluar “Miushet e shkathëta”, do të ngjitet sërish në skenën e Teatrit Metropol. Një vepër e autoreve Janet Stanford dhe Kathryn Chase Bryer, ajo tregon historinë e dy miusheve aventuriere, Neli dhe Emilia, të cilat jetojnë në një papafingo. Kjo shfaqje vjen nën regjinë e […]

“Princesha mbi bizele” këtë fundjavë në Teatrin e Kukullave

Këtë fundjavë të gjithë vogëlushët do të kenë mundësinë që të ndjekin shfaqjen “Princesha mbi bizele”. Kjo përrallë mjaft e njohur e autorit Hans Kristian Andersen, do të ngjitet në këtë skenë më 5 dhe 6 maj. Me regji nga Albana Kozeli, do të interpretojnë aktorët: Jorida Meta, Donika Ramallari, Sokol Myzeqari, Aleksandër Grami, Elidon […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).