Art & Kulturë

“GOLDA” me regji nga Udi Nir & Sagi Bornstein shfaqet në Akademinë e Filmit dhe Multimedias Marubi

Pak para se të vdiste, Golda Meir u intervistua për televizionin izraelit. Pas përfundimit të xhirimeve, kamerat vazhduan të xhironin, duke regjistruar një bisedë intime me gruan e parë dhe të vetme që sundoi ndonjëherë Izraelin. Teksa fikte njërën cigare nga tjetra, Golda foli lirshëm, duke e mbrojtur çështjen e saj për mandatin e saj […]

Në Fokus – Jean-Michel Basquiat

Jeta dhe veprat e Basquiat vazhdojnë të frymëzojnë diskutime, të influencojnë brezat e artistëve të rinj dhe të bëjnë histori në mbarë botën. Jean-Michel Basquiat (1960-1988) është një artist Amerikan i cili gjatë karrierës së tij të shkurtër u kthye nga një artist grafitti në qëndër të Manhattan në një nga artistët më të njohur […]

TEO NAPOLONI Colouring reality

Daily life is often a routine. Our eyes catch the ugly and nice things. Artists contribute to beautifying our life by creating, amongst numerous artworks, a lot of colorful ones. By doing this they somehow help us see things differently. Opening on 16 Feb 2021 Chopin Square, Building Nr. 1, Tirana Visits only with MASKS! […]

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Ju informojmë se ditën e dielë datë 21.02.2021 ora 11:00 në ambientet e Kalasë së Tiranës do të mbahet eventi në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare. Ky event realizohet në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë dhe Departamentin e Gjuhës Shqipe të Universitetit të Tiranës. Institucionet do të paraqesin disa nga botimet […]

Arti sfidon pandeminë! Shpallen fituesit e Çmimeve “KULT” 2020!

Edhe pse në vështirësi për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19, pas shpalljes së nominimeve, Akademia KULT arrin të kurorëzojë, ashtu si prej pesëmbëdhjetë vitesh rresht, edhe fituesit e edicionit të 16 të Çmimeve “KULT”, të vetmet çmime kombëtare vjetore që përfshijnë gjithë spektrin e artit dhe kulturës shqiptare.  Juria e Nderit e Akademisë […]

Çmimet “KULT” në kushte pandemie, njihuni me të nominuarit

Çmimet “KULT”, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artin dhe kulturën shqiptare, nuk u ndalën edhe në periudhë pandemie. Pavarësisht vështirësive për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19, Akademia KULT nuk mund të linte pa promovuar vlerat artistike dhe kulturore më të arrira të vitit 2019. Juria e Nderit, e përbërë prej 184 anëtarësh […]

Placido Domingo shtrohet në spital pasi u diagnostifikua me Covid 19

Placido Domingo, ylli i operës, është shtruar në spital në Meksikë për shkak të ndërlikimeve që lidhen me COVID-19, shkruan “Los Angeles Times”. Në një deklaratë për shtyp, një zëdhënës për këngëtarin e operës raportoi se ai është në gjendje të qëndrueshme, por do të mbetet në spital për aq kohë sa mjekët e shohin […]

Surprizon Sharon Stone: Faleminderit Shqipëri, me gjithë zemër!

Aktorja e famshme hollivudiane, Sharon Stone, ka vlerësuar veprimin e Shqipërisë për të dërguar 30 mjekë dhe infermierë në Itali, për të ndihmuar në krizën shëndetësore atje për shkak të koronavirusit. Në një postim në Instagram Story, shoqëruar me një foto të emigrantëve shqiptarë në vitet 1990, Stone shkruan: “30 vite më parë, Italia vendosi t’i […]

Tom Hanks dhe Rita Wilson rezultojnë pozitivë me Koronavirus

Aktori amerikan Tom Hanks dhe gruaja e tij Rita Wilson janë testuar pozitivë për Coronavirus. Këtë e ka konfirmuar vet 63 vjeçari Tom Hanks, i cili aktualisht ndodhet në Australi, ndërsa dërgon mesazh për fansat, përcjellë Klan Kosova. “Përshëndetje, njerëz. Rita dhe unë jemi këtu në Australi. Ndiheshim pak të lodhur, sikur të kishim ftohje […]

Ndërron jetë Kirk Douglas

Aktori i njohur amerikan Kirk Douglas ka ndërruar jetë në moshën 103-vjeçare. Vdekja e Kirk Douglas u njoftua nga djali i tij, Michael Douglas përmes rrjetit social Instagram. “Vëllezërit e mi dhe unë ju njoftojmë me pikëllim të thellë se Kirk Douglas u nda sot nga ne në moshën 103-vjeçare”, ka shkruar Michael Douglas. Kirk […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).