Art & Kulturë

Mos e humbisni ekspozitën nga fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës

Në datat 6 dhe 7 shkurt ora 18:00, nëse nuk keni plane një ide e mirë është të shijoni ekspozitën që do të bëhet nga fëmijët e Qendrës Kombëtare të Kulturës për Fëmijë. Kuratore e kësaj ekspozite me skulptura dhe piktura është Anisa Sala. Kështu që prindër, merrni fëmijët dhe kaloni një fundjavë ndryshe këtë […]

Nata e Kinemasë – Delegacioni

Këtë të mërkurë, në orën 18:00, në Shtëpinë e Evropës do të shfaqet filmi “Delegacioni”, me regji të Bujar Alimanit, i ndjekur nga një diskutim i hapur me pjesëmarrjen e Ndriçim Xhepës, një nga aktorët kryesorë. Në fillim të viteve ’90, Partia Komuniste u përpoq të rregullonte imazhin e saj. Kur një delegacion i deputetëve […]

Do që flokët të të rriten shpejt. Provo këtë maskë me ushqime

Shumë njerëz dëshirojnë që flokët e tyre të rriten shumë shpejt. Për të arritur këtë, ata blejnë shumë produkte kozmetike që premtojnë rritjen e flokëve, që shpesh nuk japin efektin e dëshiruar. Për fat të mirë, ka një zgjidhje për këtë. Ka një maskë e cila i bën flokët tuaj të rriten shumë shpejt, që […]

Emri që i përshtatet fëmijës suaj sipas shenjës së horoskopit

Dashi (21 Mars- 19 Prill)  Si shenjë e parë e zodiakut, lindur në fillim të pranverës, një dash është plot me energji, vrull dhe entuziazëm. Vetëbesimi dhe pavarësia janë karakteristika të kësaj shenje. Janë konkurrues, të guximshëm, pasionantë dhe e dinë mjaft mirë se çfarë duan në jetë. Për një vogëlush dash duhet një emër […]

Këshilla që i duhen Demit për të pasur sukses

Disa këshilla për ata të shenjës së demit. Jeni një person tek i cili të tjerët mund të mbështeten dhe kjo është shumë e rëndësishme. Në një kohë kur njerëzit nuk i ndjekin rregullat, e kuptoni sa e rëndësishme është të mbani fjalën e dhënë. Përveçse të besueshëm dhe të respektueshëm, jeni edhe të qëndrueshëm, […]

Voskopoja shpallet “Ansambël historik urban”

Qeveria vendosi deklarimin pasuri kulturore “Ansambël historik urban” dhe zonës mbrojtëse të tij, të fshatit Voskopojë, sipas koordinatave gjeografike dhe hartës së zonifikimit. Me propozimin e ministrit të Kulturës, Këshilli i Ministrave, vendosi deklarimin pasuri kulturore “Zona arkeologjike” në fshatin Voskopojë dhe miratimin e planit për ruajtjen, mbrojtjen dhe administrimin e këtyre zonave. Sipas relacionit […]

Te Parku i Liqenit Artificial po shtohet një tjetër hapësirë rekreative

Një tjetër hapësirë dedikuar totalisht qytetarëve të Tiranës do i shtohet Parkut të Liqenit Artificial. Bëhet fjalë për hyrjen verilindore të Parkut të Madh, para Universitetit të Gjeologji-Minierave. Punimet për rikualifikimin e kësaj pjese kanë nisur dhe shumë shpejt të gjithë adhuruesit e natyrës e sidomos fëmijët, do t’i gëzohen kësaj hapësire rekreative, ku do […]

Alda Bardhyli, një gazetare kulture për drejtore të Qendrës së Leximit

Alda Bardhyli një emër i njohur në botën e librit dhe botimeve do të drejtojë Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit. Lajmi bëhet i ditur nga Ministrja e Kulturës Elva Margariti e cila në një njoftim në Facebook shkruan :”Hapja e Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, puna për të cilën ka nisur prej kohësh, […]

A duhet të udhëtoni me avion nëse jeni shtatzënë?

Shtatzënia mund të jetë një përvojë stresuese për çdo grua, për shkak të ndryshimeve me trupin e saj. Dhe sigurisht që ndonjëherë do të duan të marin disa pushime për tu relaksuar. Por çfarë ndodh kur jeni në periudhën e shtatzënisë, a duhet të udhëtoni? A e lejojnë linjat ajrore? Po foshnjës a mund t’i […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).