Art & Kulturë

Rita Ora i bashkohet nismës së shqiptarëve në luftën kundër koronavirusit

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare Rita Ora është artistja e fundit që i është bashkuar nismës “Një kafe si flutur”, që ka për synim luftimin e COVID-19, duke mbështetur institucionet shëndetësore me fondet e krijuara nga ky fondacion. “‘Një kafe si flutur’ është një iniciativë për mbledhur fonde për institucionet shëndetësore në Kosovë, për të […]

Surprizon Sharon Stone: Faleminderit Shqipëri, me gjithë zemër!

Aktorja e famshme hollivudiane, Sharon Stone, ka vlerësuar veprimin e Shqipërisë për të dërguar 30 mjekë dhe infermierë në Itali, për të ndihmuar në krizën shëndetësore atje për shkak të koronavirusit. Në një postim në Instagram Story, shoqëruar me një foto të emigrantëve shqiptarë në vitet 1990, Stone shkruan: “30 vite më parë, Italia vendosi t’i […]

Monika Kryemadhi pranon sfidën, shfaqet duke bërë pompa në Instagram

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është bërë pjesë e sfidës më të re në rrjet ku njerëzit etiketojnë një personazh dhe e ftojnë të tregojnë në rrjetet sociale detaje nga jeta e përditshme. Kryemadhi ka pranuar sfidën e ‘shpallur’ ndaj saj nga Daut Haradinaj, ndërsa paraqitet në banesën e saj duke larë enët duke bërë […]

Kënga e kënduar nga këngëtari i famshëm shqiptar zgjidhet më e mira në Greqi

Në Greqi kënga më e mirë është zgjedhur një bashkëpunim mes këngëtarit të famshëm shqiptar, Devis Xherahu dhe këngëtarit grek Lefteris Pantazis. Ata ishin të ftuar në kanalin grek ‘Star’, ku sëbashku kanë performuar para publikut grek këngën ‘Sagapo’, e cila është realizuar në shqip dhe greqisht. Në shqip kënga mban titullin “Unë të dua […]

Kush është shqiptarja që mahniti jurinë e ‘The Voice Kids’ në Belgjikë

Së fundi ”The Voice Kids” në Belgjikë ka mirëpritur performancën fantastikë të Gala Aliajt, një performancë kjo që u vlerësua me meritat më të larta nga juria dhe publiku. Gala këndoi këngën ‘Don’t know why’ të Norah James, dukë bërë kështu që të katërt anëtarët e jurisë të shtypnin butonin dhe të kthenin karriget e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).