Art & Kulturë

Automotive Fair Albania për herë të parë në Shqipëri

Rruga drejt edicionit të parë të Automotive Fair Albania është hapur zyrtarisht! Automotive Fair Albania organizohet për herë të parë në Shqipëri 🇦🇱 nga Ministria e Shtetit për Mbrojtjen e Sipërmarrjes në bashkëpunim me Drejtorinë e Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor dhe Ministrinë e Infrastrukturës dhe Energjisë. Takimi i shumëpritur për industrinë e rrotakëve, […]

Album Review: Harry’s House nga Harry Styles

Suksesi komercial i Harry Styles pas largimit të tij nga grupi One Direction ishte surprizues dhe i papritur. Kenga e parë e lancuar nga vete artisti në 2017 e titulluar “Sign of the Times”, një baladë e ngjashme me baladat e Bowie ose Queen ishte një hit i menjëhershëm i cili e pozicionoi artistin në […]

3 maska për fytyrën në kushte shtëpie

Ju mund të kujdeseni shumë thjeshtë për lëkurën tuaj, mjafton të gjeni pak minuta. Maskat për kujdesin dhe rigjenerimin e lëkurës mund të realizohen shumë mirë me produkte natyrale në shtëpinë tuaj. Maskë me tërshërë Tërshëra ndihmon në ripërtëritjen e lëkurës. Merrni 1 çerek fixhani tërshërë dhe hidheni në gjysmë filxhani ujë të ngrohtë. Lijeni […]

FOTO/ Bashkia e Tiranës ndërton një shesh të ri çlodhës për komunitetin pranë “Vasil Shantos”

Një shesh i ri pushimi i është shtuar kryeqytetit së fundmi. Nga një vend parkimi për automjetet dhe vendgrumbullim mbetjesh, Bashkia e Tiranës ka nisur transformimin e sheshit pranë “Vasil Shantos”, duke krijuar një hapësirë çlodhëse për të gjitha grupmoshat e këtij komuniteti. Sikurse mund të shihni edhe nga këto foto, krahas vendosjes së stolave […]

Çfarë të bëni nëse s’keni mjaftueshëm para për dhurata

Dëshironi të bëni dhurata për festa, por nuk keni dhe aq shumë mundësi. Ja ç’mund të bëni: Gatuani diçka Fakt: Njerëzit i duan ëmbëlsirat. Jo vetëm që do të dhuroni diçka të bërë me shumë dashuri nga ju, por edhe kostoja do të jetë relativisht e lirë. Mund të gatuani biskota, kek me mollë, panetone […]

Të gjithë për Yoga me Klodian Muratin të premten! Te Liqeni dhe falas

HATHA YOGA tek fushat e Liqenit Artificial ditën e premte, mos harroni. Yogisti më i mirë dhe më profesionist në Shqipëri Klodian Murati, organizon Eventin më fantastik, magjik dhe të pa harruar i cili do të ndryshojë jetën tuaj. Prej 10 vitesh në fushën e Yogas, Klodi do të jetë te Liqeni për 3 orë, duke […]

restaurim

Pas 31 vitesh, restaurim i Kishës së Shën Kollit në Shelcan të Elbasanit

ATSH/- Kisha e Shën Kollit, në fshatin Shelcan të Elbasanit do t’i nënshtrohet restaurimit pas evidentimit dhe dokumentimit të problematikave nga ana e specialistëve të Institutit të Monumenteve të Kulturës. Specialistët kanë kryer një inspektim në  ku kanë evidentuar probleme si nga ana strukturore, ashtu dhe degradime të materialeve. Nga ndërtesa e vjetër në këtë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).