Art & Kulturë

Horoskopi Javor 29 Qershor – 5 Korrik 2020

Dashi 21 Mars – 19 Prill Këtë javë ju mund të jeni më prekës se zakonisht. Nëse e gjeni veten duke u kapur ndaj të tjerëve, veçanërisht partnerit tuaj ose dikujt me të cilin jetoni, përpiquni të bëni një hap prapa. Mos lejoni atë që dikush tjetër ju thotë të ndikojë në sjelljen tuaj nëse […]

Petë sfoliat me pulë dhe brokoli

Përbërësit:1 petë sfoliatë1 filetë pule150 g brokoli i zier150 g djathë Gouda2 lugë parmigianoKripëPiperE verdhë vezeFara susami Përgatitja: Ziejmë filetën e pulës dhe brokolin, i presim në copa të vogla së bashku me djathin. Vendosim në tavë petën sfoliatë, e mbushim me pulën, brokolin dhe djathrat, e rregullojmë shijen me kripë dhe piper. Presim anët e […]

Presidenti nderon dy këngëtarët e shquar të polifonisë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta vizitoi sot Skraparin, ku vlerësoi me dekoratën e lartë “Nderi i Kombit” këngëtarin e shquar Demir Zyko (pas vdekjes), me motivacionin: “Për vlerat e spikatura si këngëtar me zë të artë i polifonisë me iso të Toskërisë. Me mirënjohje ndaj bartësit të shquar të vlerave të trashëgimisë muzikore dhe shpirtërore […]

Rikthehen artistët e TKOB/ Dita Botërore e Muzikës kthehet në frymëmarrje për kryeqytetin

Dita Botërore e Muzikës u kthye në frymëmarrje për kryeqytetin, pasi pas muajsh izolimi, artistët e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit interpretuan sërish para publikut. Duke respektuar distancat sociale, publiku shijoi pjesë nga repertori botëror, por edhe nga perlat e muzikës shqiptare, nga jugu në veri. E më pas, në një ekran të madh […]

84-vjetori i lindjes së akademikut Rexhep Qosja/ Ruçi: Jeni një ndër krenaritë e kombit shqiptar

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, i ka dërguar sot një letër urimi akademikut Rexhep Qosja me rastin e 84-vjetorit të lindjes. “Ju, i dashur profesor Rexhep Qosja, jeni një ndër krenaritë e kombit shqiptar. Një personalitet si ju, me veprimtari të shumanshme; mendje erudite, me ndihmesa të shquara e cilësore në mjaft fusha: në historinë […]

Nxitje turizmit/ 5 mijë bileta falas për Muzeun Arkeologjik dhe Amfiteatrin në Durrës

Kryetarja e bashkisë së Durrësit, Emiriana Sako dhe ministrja e Kulturës, Elva Margariti nënshkruan sot marrëveshjen e bashkëpunimit për “Nxitjen dhe promovimin e turizmit kulturor në Muzeun Arkeologjik dhe Amfiteatrin, Durrës, nëpërmjet hyrjes pa pagesë”. Në bazë të marrëveshjes, ministria i ofroi bashkisë Durrës 5000 (pesë mijë) bileta me vlerë zero, për periudhën 23 qershor […]

Reklama për mallra pa dëshirën tuaj në telefon? Ja ku të ankoheni që të mos ndodhë më

Agjencia e Mbrojtjes së Konsumatorit pranë Bashkisë së Tiranës ka një njoftim të rëndësishëm për të gjithë qytetarët që janë ndjerë të bezdisur nga telefonatat e panumërta nga ana e kompanive të ndryshme për reklamimin e produkteve të tyre. Të gjithëve ne na ka rënë telefoni, të paktën njëherë, nga kompani të cilat duan të […]

Horoskopi Javor 22 – 28 Qershor 2020

Dashi 21 Mars – 19 Prill Dielli vazhdon të lëvizë nëpër shtëpinë tuaj të familjes, duke ju kërkuar që t’i kushtoni vëmendje ndjenjave të caktuara që shfaqen në lidhje me ato me të cilat jetoni. Prapavajtja e kthimit të Neptunit mund të hedhë dritë mbi gjërat që mund të keni humbur, dhe potencialisht dikush që […]

Destinacione Turistike që Duhet të Vizitosh në Shqipëri 2020

Mediat japoneze i janë referuar Shqipërisë si një eksperiencë mahnitëse, me parqe, persona të kulturuar, e ku, sipas autorit, “Nëse jeni lodhur duke ecur, mund të porosisni një kafe ekspres ose një birrë në një kafene dhe të kënaqeni duke shikuar njerëzit që po kalojnë.” Shqipëria është një thesar i pazbuluar nga shumë të huaj […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).