Art & Kulturë

Kuarteti Paganini vjen në Durrës për një performancë që nuk duhet humbur

Kuarteti Paganini u krijua në 1978 me iniciativën e Bruno Pignata,violinistit të njohur Italian,i cili koncertonte me “Guameri del Gesu”” violinën legjendare që i përkiste Paganinit,duke synuar prezantimin dhe publikimin e pjesës më të njohur të krijimeve për muzikë dhome të Paganinit, gjë që u bë në bashkëpunim të ngushtë me Institutin e Studimeve Paganiniane […]

Tedi Papavrami rikthehet në Tiranë në një koncert me pianistin François-Frédéric GUY.

Edicioni i 11-të i Festivalit Muzikor ndërkombëtar “Different Trains” vjen në Tiranë. Mos humbisni performancën e violinistit të mirënjohur Tedi Papavrami me pianistin François-Frédéric Guy më datë 19 Qershor në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit.

Koncert: Young Musicians European Orchestra në Katedralen Ortodokse – Tiranë

Në javën e Italisë një koncert dedikuar muzikës klasike.Me pjesëmarrjen e muzikantëve të Orkestrës Filarmonike të Tiranës, nën drejtimin e mjeshtrit Paolo Olmi-t do të luajnë Vivaldi – Concert për dy cello dhe Simfoninë e Tretë të Bethoven-it. Në orën 18.00, në Katedralen Ortodokse.

Trio Reve dhe 16 Shekuj Muzikë Shqiptare

“Njih vetveten!” Këto janë fjalët me të cilat e fillon veprën e tij Ramadan Sokoli, duke na sjellë një studim të rralle në fushën e kulturës sonë kombëtare. Vepra e tij përfshin një diapazon të gjerë në një periudhë kohe 16 shekuj, nga rënia e perandorisë Romake deri në kohën e pavarësisë. Ramadan Sokoli dokumentoi […]

“Ballo Me Maska” mbërrin në skenën e Teatrit Kombetar të Operas dhe Baletit

“Ballo me Maska” një nga operat më të njohura nga Giuseppe Verdi, vjen në Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit. Produksioni i plotë me regji, skenografi të 1913 të restauruar së fundmi dhe kostume nga Teatro Regio Di Parma shënon konkretizimin e “Protokollit të Bashkëpunimit” të nënshkruar tre vite më parë nga Drejtoresha e Pergjithshme […]

Koncert Dita Botërore e Operas

Koncert 23 Tetor 2020- Dita Botërore e Operas

“BEETHOVEN, KOLOSI MUZIKAL”23 TETOR, ORA 18:30 NË OBORRIN E MUZEUT HISTORIK KOMBËTAR, TIRANË Në pritje të Ditës Botërore të Operas, Teatri Kombëtar i Operas dhe Baletit ju fton në një koncert që feston forcën dhe qëndrueshmërinë e natyrës njerëzore. Muzika është e nevojshme tani më shumë se kurrë për të ngritur shpirtrat dhe ata kanë […]

Klasikët në Opera – DUO

Në kuadër të 250 vjetorit të Beethoven, #TKOB vijon ciklin e koncerteve dedikuar mjeshtrit. Këtë herë me krijimet më të bukura edhe të gjigandëve Prokofiev dhe Scriabin, me Herta Cane në piano dhe Jona Çegrani në celo, ju mirëpresin në një mbrëmje klasikësh, me një program pjesësh nga më të bukurat e shkruara ndonjëherë. 07 […]

Foto/ Mbrëmja PostKULT mbledh artistët më të vlerësuar të 2019

2019 shënoi plot 15 vite të mbrëmjes gala Çmimet Kult. Tanimë kjo përzgjedhje është kthyer në një traditë dhe pikë referimi në vlerësimin dhe promovimin e prurjeve kulturore e artistike. Më 18 Mars u zhvillua nata Post-Kult për të vlerësuar fituesit e Çmimeve Kult 2019. Me fushat e librit, muzikës, artit pamor, teatrit dhe filmit, Kult përfaqëson […]

15 vjet Çmime KULT, ja kush janë të nominuarit e këtij viti!

Çmimet KULT, të vetmet çmime kombëtare vjetore për artit dhe kulturën shqiptare, këtë vit mbushin plot 15-vjet. Të martën, më datë 26 Nëntor, Akademia Kult sjell mbrëmjen e madhe të ndarjes së Çmimeve KULT, të cilat vazhdojnë traditën e promovimit të artit dhe kulturës së vërtetë shqiptare, që prej vitit 2005, duke i dhënë një […]

Sot në orën 19:00 ndiqni një cikël koncertesh recitale! Ja ku

Me pjesëmarrjen e sopranos Shpresa Beka, baritonit Ylber Gjini dhe sopranos Lindita Kotorri në Muzeun Kombëtar do të zhvillohet një cikël koncertesh recitale-solistike. Cikli i koncerteve do të zhvilohet sot në orën 19:00. Në këtë opera do të ketë romanca të zgjedhura nga kompozitorët më të shquar shqiptar si: Vangjush Nova, Preng Jakova, Tonin Harapi, […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).