Art & Kulturë

Abaz Hado sjell ekspozitën e veçantë “Fituam Jetën”, që duhet shijuar nga të gjithë

Pandemia e Covid-19 ka prekur gjithë botën. Diku më shumë e diku më pak, ka ndikuar në jetët e të gjithëve ne. Kështu ka ndodhur edhe me artistin Abaz Hado, i cili sjell një ekspozitë të bukur në këtë periudhë aspak të lehtë. Një ekspozitë krejt ndryshe, për arsye se nisi në momente shumë specifike […]

Zbulohet varreza tumulare e periudhës së Bronzit të Vonë në Himarë

Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore, Vlorë, së bashku me Institutin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore kanë zbuluar një varrezë tumulare të periudhës së Bronzit të Vonë (shek. XV-XII para Erës Sonë) në Himarë. Varreza u zbulua fillimisht në vitin 2018, në shtratin e përroit të Korramit, në verilindje të qytetit jonian. Në pranverën e vitit 2018, […]

10 fotot finaliste të konkursit “Bujqësia dhe Turizmi”

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, (MBZHR) publikoi sot 10 fotografitë finaliste nga 117 pjesëmarrëse, në edicionin e dytë të konkursit fotografik “Bujqësia dhe turizmi”, organizuar nga programi “Zhvillimi i Qëndrueshëm Rural” (SRD), në bashkëpunim me FUJIFILM Albania.Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural ftoi publikun për të zgjedhur së bashku fituesit. Këta të fundit do […]

Promovohet libri “Kriza ekonomike në kohën e koronavirusit”

Në ambientet e jashtme të Akademisë së Shkencave është promovuar libri studimor i akademikëve Anastas Angjeli dhe Adrian Civi “Kriza ekonomike në kohën e koronavirusit”. Në fjalën e tij, Akademisë së Shkencave, akademik Skënder Gjinushi tha se çdo përurim (promovim) libri përbën një ngjarje të veçantë, një sfidë të këndshme si për autorët edhe për […]

Horoskopi Javor 6 – 12 Korrik 2020

Dashi 21 Mars – 19 Prill Me fillimin e javës jeni të favorizuar nga planeti i Saturnit dhe do e keni më lehtë të filloni dhe përfundoni ndonjë projekt afatgjatë dhe fitim prurës. Edhe ndikimi i planetit të Hënës do ju përqafojë dhe këtë javë do e kaloni shumë mirë me miqët apo kolegët tuaj. […]

Nis restaurimi i dy kolonave të dëmtuara të Nimfeut, në Parkun Arkeologjik të Apolonisë

Ka nisur puna për restaurimin e dy kolonave të dëmtuara të Nimfeut, në Parkun Arkeologjik Kombëtar të Apolonisë. Specialistët në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore-IKTK kanë nisur zbatimin e projekt-restaurimit të kolonave të Çezmës Monumentale – Nimfeut. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti tha se projekti ka si qëllim ringritjen në vertikalitet me metodën […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).