Art & Kulturë

Librat që mund t’i merrni në plazh

Vera më në fund erdhi dhe bashkë me të edhe plazhi. Me siguri shumë nga ju sot i drejtohen bregdetit për të përballuar temperaturat e larta. Verë do të thotë çlodhje, muzikë, udhëtim dhe shoqëri e një ose më shumë librave. Kafe e ftohtë, limonada apo kokteje, ditë të gjata në plazh ose pishina… pushimet […]

Opera “LA BOHEME” në Pallatin e Kongreseve premierë më…

“ La Boheme” një koncept regjisorial, i cili i adaptohet historisë. Ky produksion i ri do të jetë si një rrëfimi kinematografik, ku ngjarjet do të jenë të zhytura në jetën e artistëve impresionistë, në një përzierje të mrekullueshme dashurie dhe dëshpërimi, reale dhe ideale. Mos e humbisni këtë super produksion krejtësisht të ri me […]

“Udha e qumështit”, Egla Ceno sjell në Teatrin Skampa 33 personazhe! Ja kur mund ta shihni shfaqjen

Shfaqja teatrore “Udha e qumështit” e shkruar dhe me regji nga Armand Bora vjen më 22 shkurt premierën në skenën e teatrit “Skampa” në Elbasan. Vepra në skenë interpretohet nga aktorja e njohur Egla Ceno, që do të sjellë në skenë 33 personazhe. Regjisori Armand Bora tregon se vepra është pjesë e trilogjisë së të […]

Shqipëria pjesë e panairit ndërkombëtar të turizmit BIT Milano 2019

Turizmi bregdetar dhe ai malor, trashëgimia kulturore dhe historike,  si dhe kulinaria e Shqipërisë do të prezantohen nga data 10-12 shkurt në panairin ndërkombëtar të turizmit BIT Milano 2019. Shqipëria është mysafire prej kohësh e panairit më të madh të turizmit Bit Milano, ku mes qindra ekspozitorëve dhe mijëra vizitorëve përfaqësohet denjësisht. Agjencia Kombëtare e […]

Flet Ministrja Margariti. Teatri i Operas i kthehet publikut nga fundi i vitit 2019.

Vijon puna në kantierin e rehabilitimit  të Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, investimi më i madh në kulturë i qeverisë shqiptare, ku po ndërhyhet pas më shumë se 60 vitesh. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti inspektoi punimet në TKOB, të cilat tashmë ndodhen në një fazë kulmore. Ministrja Margariti së bashku me ekipin e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).