Art & Kulturë

Frankofoni: Filmi “Fotokopja” nga Tamer Ashry

Cikli “Kinemaja e Vendeve Frankofone” 9 mars në orën 19:00 – Akademia e Filmit & Multimedias Marubi « Fotokopja » nga Tamer Ashry (2017 – 1orë e 30 minuta – dramë) Mahmudi është një pensionist që drejton një dyqan të vogël kancelarie në vështirësi financiare. Duke kopjuar dokumente mbi dinozaurët, ai përqendrohet te shkaqet e […]

Film-Ëndrra e Madhe

Si erdhi futbolli në Gjermani? Një udhëtim në kohë që na shpie në një epokë kur në shkolla ende sundonte “disiplina e rreptë e rendi” dhe futbolli në media përkufizohej si “sëmundje angleze”. Bazuar në historinë e vërtetë të mësuesit dhe pionierit të futbollit Konrad Koch, “Ëndrra e Madhe” tregon fillimet e lojës së futbollit […]

Kinoklubi Frankofon: “Le Mystère Henri Pick” nga Rémi Bezançon

Shfaqja e filmit «Misteti i Henri Pick», nga Rémi Bezançon (2019 – 1h41- komedi, dramë) Brenda një biblioteke të çuditshme thellë në Bretanjë, në botuese e re zbulon një dorëshkrim të jashtëzakonshëm, të cilin vendon ta botojë menjëherë. Romani bëhet libri më i shitur. Por autori i tij, Henri Pick, një picajol breton vdekur para […]

Fituesit e “Oscars 2020”

Mbrëmjen e djeshme është mbajtur në Los Angeles të Kalifornisë ceremonia e çmimeve “Oscars”.  Disa nga çmimet që u dhanë gjatë mbrëmjes së organizuar ishin ato për filmin më të mirë, aktoren më të mirë, dokumentari më i mirë, skenari më i mirë, kolona zanore më e mirë, regjisori më i mirë. Filmi “Parasite”, është […]

Nata e Kinemasë – Delegacioni

Këtë të mërkurë, në orën 18:00, në Shtëpinë e Evropës do të shfaqet filmi “Delegacioni”, me regji të Bujar Alimanit, i ndjekur nga një diskutim i hapur me pjesëmarrjen e Ndriçim Xhepës, një nga aktorët kryesorë. Në fillim të viteve ’90, Partia Komuniste u përpoq të rregullonte imazhin e saj. Kur një delegacion i deputetëve […]

Ndiqni filmin “Drei”

Përgjatë njëzet vite marrëdhënia e tyre është konsumuar; Hanna dhe Simon duket se jetojnë më shumë në të shkuarën sesa besojnë në një të ardhme të përbashkët. Pastaj ata bien në dashuri me të njëjtin burrë dhe askush nuk di gjë për aventurat seksuale të partnerit. Kur e vërteta del në pah treshja gjen një […]

Më 17 Dhjetor mbahet mbrëmja e madhe e Çmimeve Kult/ Zbuloni surprizat e këtij 15-vjetori

Më 17 Dhjetor vjen Mbrëmja e Madhe e Ndarjes së Çmimeve Kult 2019! Mbrëmja Gala do të zhvillohej disa ditë më parë, por për shkak të tërmetit të 26 Nëntorit, Akademia Kult duke i qëndruar besnike vlerave që mbart prej 15 vitesh, duke respektuar dhimbjen e të prekurve, por dhe ndjeshmërinë e shoqërisë në momentet […]

Historitë e dashurive të Kadaresë tashmë në film

Historitë e dashurive shqiptaro-ruse të shkruara nga shkrimtari Ismail Kadare, do të vijnë në një film të jashtëzakonshëm nën regjinë e Juri Arabov. Bëhet fjalë për histori të jetuara, të ndjera e të rrëfyera për të gjithë në librin “Sorkadhet e trembura”, të kthyera tashmë në një projekt kinematografik, i cili do të marrë jetë […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).