Art & Kulturë

Klasikët në Opera – DUO

Në kuadër të 250 vjetorit të Beethoven, #TKOB vijon ciklin e koncerteve dedikuar mjeshtrit. Këtë herë me krijimet më të bukura edhe të gjigandëve Prokofiev dhe Scriabin, me Herta Cane në piano dhe Jona Çegrani në celo, ju mirëpresin në një mbrëmje klasikësh, me një program pjesësh nga më të bukurat e shkruara ndonjëherë. 07 […]

Foto/ Mbrëmja PostKULT mbledh artistët më të vlerësuar të 2019

2019 shënoi plot 15 vite të mbrëmjes gala Çmimet Kult. Tanimë kjo përzgjedhje është kthyer në një traditë dhe pikë referimi në vlerësimin dhe promovimin e prurjeve kulturore e artistike. Më 18 Mars u zhvillua nata Post-Kult për të vlerësuar fituesit e Çmimeve Kult 2019. Me fushat e librit, muzikës, artit pamor, teatrit dhe filmit, Kult përfaqëson […]

Shtëpia (Illyria Trio)

SHTËPIA “Një qendër por jo një kufi” Hersi Matmuja- Zë e Daff Andi Zeka- Fizarmonik Jacopo Conoci- Violinçel IllyriaTrio lindi nga dëshira për të plazmuar tingujt e folklorit shqiptar, nëpërmjet elementëve teknikë të muzikës klasike. Takimi mes zërit të Hersi Matmujës dhe dendësisë së tigujve të violinçelit te Jacopo Conoci-t percjellin hapin e parë të […]

Mbrëmje e Muzikës së Dhomës “Flauti Magjik”

Që prej antikitetit flauti konsiderohet si një instrument pothuajse magjik, që i jep krahë fantazisë dhe ka një efekt deri hipnotizues te njerëzit. Këtë efekt flauti nuk do të mungojë ta shfaqë edhe në mbrëmjen tonë me muzikë dhome gjermano-shqiptare gjatë Tetorit Gjerman. Qendra Goethe Tiranë dhe Ambasada Gjermane ju ftojnë në një mbrëmje klasike, […]

Mbrëmje e Muzikës së Dhomës “Flauti Magjik” t1% premten ora 19:00

Që prej antikitetit flauti konsiderohet si një instrument pothuajse magjik, që i jep krahë fantazisë dhe ka një efekt deri hipnotizues te njerëzit. Këtë efekt flauti nuk do të mungojë ta shfaqë edhe në mbrëmjen tonë me muzikë dhome gjermano-shqiptare gjatë Tetorit Gjerman. Qendra Goethe Tiranë dhe Ambasada Gjermane ju ftojnë në një mbrëmje klasike, […]

Nisi edicioni IV i muzikës së dhomës në teatrin “Skampa”

Në Teatrin Skampa të Elbasanit nisi edicioni IV i Takimit Kombëtar të Orkestrave të Harqeve “Muzika e Dhomës dhe Krijimtaria e saj”. Përgjatë tri ditëve, orkestra dhe ansamble nga qytete të ndryshme të Shqipërisë do të luajnë muzikë lirike e operistike nga autorët më të njohur për publikun elbasanas. Publiku do shijojë përgjatë tri netëve […]

Opera “Lakuriqi i natës” në skenën e teatrit Bylis

Opereta “Lakuriqi i natës” është shfaqur në skenën e teatrit Bylis në festën e çlirimit të qytetit të Fierit. Opereta “Lakuriqi i natës” është një produksion i Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit që u ngjit në skenën e teatrit Bylis në Fier për të shënuar mbylljen e festimeve për 75 vjetorin e çlirimit të […]

Ndërron jetë këngëtarja e famshme e operas

Këngëtarja e famshme amerikane e operas, sopranoja Jessye Norman vdiq në moshën 74-vjeçare, sipas ”New York Times”. Shkaku i vdekjes është raportuar ishte një komplikim i një dëmtimi të palcës kurrizore që pësoi në vitin 2015. Gjatë gjithë karrierës së tij, Norman ka fituar katër Grammy’s. Ajo është nderuar edhe me Medaljen Kombëtare amerikane të […]

Inva Mula, koncert në Palermo për Nënë Terezën

Sopranoja me famë botërore Inva Mula do të mbajë një koncert për të nderuar kujtimin e Nënë Terezës me rastin e përvjetorit të shenjtërimit të saj. Koncerti “Nëna Arbëri”, do të mbahet më 5 shtator në ora 21:00 në sheshin “Vittorio Emanuele”, në Piana Degli Albanesi. Së bashku me sopranon Inva Mula do të jenë […]

Mbyllet sezoni artistik. “Opera në Park” në Sheshin Skënderbej

TKOB do të fillojë sezonin e 2020 në çatinë e re. Pas më shumë se dy vjet e gjysmë në rikonstruksion godina e re pritet të jetë gati në janar. Këto shfaqe në park, vijnë si një rikthim e operas në Tiranës, përgjatë muajve të verës, në ndryshim nga vjet, ku shfaqet janë vënë nëpër […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).