Art & Kulturë

Album Review: Harry’s House nga Harry Styles

Suksesi komercial i Harry Styles pas largimit të tij nga grupi One Direction ishte surprizues dhe i papritur. Kenga e parë e lancuar nga vete artisti në 2017 e titulluar “Sign of the Times”, një baladë e ngjashme me baladat e Bowie ose Queen ishte një hit i menjëhershëm i cili e pozicionoi artistin në […]

Album Review: Mr. Morale & The Big Steppers nga Kendrick Lamar

Pas suksesit të DAMN (2017) – albumit fitues të cmimit Pulitzer në muzikë për kompozimin muzikor më të mirë të vitit, pritshmëritë e të gjithë indrustisë muzikore për albumin më të ri të artistit Kendrick Lamar ishin të larta. “Mr. Morale and The Big Steppers” është një nga projektet më sekrete të vitit. Titulli dhe […]

Dita Ndërkombëtare e Gjuhës Amtare

Ju informojmë se ditën e dielë datë 21.02.2021 ora 11:00 në ambientet e Kalasë së Tiranës do të mbahet eventi në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Gjuhës Amtare. Ky event realizohet në bashkëpunim me Akademinë e Shkencave të Shqipërisë dhe Departamentin e Gjuhës Shqipe të Universitetit të Tiranës. Institucionet do të paraqesin disa nga botimet […]

Arti sfidon pandeminë! Shpallen fituesit e Çmimeve “KULT” 2020!

Edhe pse në vështirësi për shkak të situatës së krijuar nga Covid-19, pas shpalljes së nominimeve, Akademia KULT arrin të kurorëzojë, ashtu si prej pesëmbëdhjetë vitesh rresht, edhe fituesit e edicionit të 16 të Çmimeve “KULT”, të vetmet çmime kombëtare vjetore që përfshijnë gjithë spektrin e artit dhe kulturës shqiptare.  Juria e Nderit e Akademisë […]

Kënga e kënduar nga këngëtari i famshëm shqiptar zgjidhet më e mira në Greqi

Në Greqi kënga më e mirë është zgjedhur një bashkëpunim mes këngëtarit të famshëm shqiptar, Devis Xherahu dhe këngëtarit grek Lefteris Pantazis. Ata ishin të ftuar në kanalin grek ‘Star’, ku sëbashku kanë performuar para publikut grek këngën ‘Sagapo’, e cila është realizuar në shqip dhe greqisht. Në shqip kënga mban titullin “Unë të dua […]

Kënga më e re e Rita Orës

Këngëtarja kosovare me famë botërore, Rita Ora ka paralajmëruar fansat e saj përmes Instagramit që shumë shpejt do ta lançojë këngën e re me titull, “How To Be Lonely”. Kënga e cila është shkruar nga këngëtari Lewis Capaldi, do të jetë pjesë e albumit të ardhshëm të këngëtares. “How To Be Lonely” lançohet më 13 […]

Video/ Momenti kur Anxhela Peristeri fitoi çmimin “Kënga e Vitit” në Çmimet Kult 2019

Anxhela Peristeri fitoi mbrëmë çmimin “Kënga e Vitit”, në 15-vjetorin e “Çmimeve Kult”. Në videon më poshtë do të shihni momentin kur dy prezantuesit e Mbrëmjes Gala të Çmimeve Kult 2019 thanë emrin e Anxhela Peristerit si fituesja e këngës më të mirë të vitit, “Pa mua” ishte kënga e shpallur fituese, e kënduar nga […]

Çmimet Kult 2019/ Zbuloni surprizat që rezervon Mbrëmja Gala e 15-vjetorit!

Një Mbrëmje Gala madhështore do të jetë ajo e Çmimeve Kult 2019. Një arsye më shumë është se këtë vit mbushin plot 15 vjet. E marta e 26 Nëntorit do të sjellë shumë surpriza për të gjithë të ftuarit dhe teleshikuesit, duke e bërë në të gjitha dimensionet një mbrëmje unike të artit shqiptar. Nën […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).