Art & Kulturë

MetroSounds te Teatri Metropol

Vjen edicioni i dytë të MetroSounds, produksioni më i ri i Teatri Metropol – Qendra Kulturore Tirana në bashkëpunim me Ballkan World Music Management. “MetroSounds” – një festival muzikor i cili do të shtrijë programin e tij nga data 1-20 Shkurt në sallën Shekspir të Metropolit. Programi i MetroSounds 2 përbëhet nga një përzgjedhje artistike […]

“Prishtina International Theater Festival” gati për edicionin e tretë

Edicioni i tretë i festivalit të vetëm ndërkombëtar të teatrove në Kosovë, tashmë ka hyrë në fazën finale të përgatitjeve. Nga data 4-9 nëntor 2019, në dy skenat e Teatrit AAB “Faruk Begolli” në Kolegjin AAB, do të ngjiten shtatë trupa artistike në programin konkurrues, të cilat vijnë nga Kosova, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Greqia, […]

Teatri “Zihni Sako” i Gjirokastrës, fitues i çmimit si shfaqja më e mirë në Festivalin në Dibër të Madhe

Trupa e teatrit “Zihni Sako” “të Gjirokastrës me tragjikomedinë “Fqinjët”, u shpall fituese e çmimit “Sulejman Pitarka” si shfaqja më e mirë në edicionin e 18-të të Festivalit e teatrit shqiptar në Dibër të Madhe. Në natën finale të zhvilluar mbrëmjen e djeshme u nderuan me çmime edhe aktorët e trupës së teatrit “Zihni Sako”, […]

Tetori gjerman në Tiranë

Në kuadër të tetorit gjerman në Tiranë dhe qytetet e tjera të Shqipërisë zhvillohen shumë aktivitete social-kulturore. Një prej tyre, është edhe shfaqja e operës “Carmina Burana” e kompozitorit Carl Orff (1895–1982). Kjo vepër do të vijë për publikun shqiptar të shtunën në ora 19:00 në Qendrën Kulturore, “Katedralja Orthodhokse”, Tiranë dhe hyrja do të […]

Drama ”Sfinga e gjallë” hap Festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë

Drama ”Sfinga e gjallë” e shkrimtarit dhe intelektualit nga Kosova, Rexhep Qosja, do hapë festivalin Ndërkombëtar të Teatrit në Tetovë. E shkruar në vitet e 70-ta, si një dramë e fuqishme që flet për gjakmarrjen e vëllavrasjet absurde të asaj kohe, “Sfinga e gjallë” e tanishme zhbiron dramën e tabuizuar të pasluftës në Kosovë dhe […]

Në ‘Metrofest 3’, vijnë për herë të parë 4 komedi të viteve 1920-’30

Sot në mbrëmje nis në teatrin Metropol edicioni i tretë i Festivalit Metrofest i cili do sjellë për publikun katër komedi shqiptare. Janë vepra të shkruara gjatë viteve ’20-’30, që shohin dritën e skenës për herë të parë gjatë muajit tetor tek Teatri Metropol. Edicioni i tretë i festivalit u çel dje me komedinë satrike […]

”KOLLTUKU” nga P.K – Trailer

Një ish-drejtor teatri, dy aktorë të dashuruar dhe një sufler përfundojnë në një ishull të pabanuar në mes të detit pasi u përmbytet anija. Kjo botë e re kërkon një sistem të ri shtetëror. Monarki apo republikë? Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Kush do të fitojë “kolltukun”? Regjia: Sonila Kapidani Interpretojnë: Bledar Naska, Griseld Kapllanaj, […]

“Mitrovica in Fest” bën publike shfaqjet pjesëmarrëse për edicionin e ri

Festivali Tradicional i Komedisë, shpall zyrtarisht emrat e artistëve dhe shfaqjeve pjesëmarrëse në Mitrovica in Fest, festival ky i cili do të mbahet në qytetin e Mitrovicës në Qendrën e Kulturës nga data 9-13 shtator 2019. Festivali Tradicional i Komedisë në Mitrovicë sjell pesë trupa teatrore, ndërkohë natën e parë e fillon me: 9 shtator- […]

Festivali i teatrit në Butrint

Në Butrintit po zhvillohet Festivali Ndërkombëtar i Teatrit ” Butrinti Summer Festival”. Edicioni i 17-të nisi të dielën me Orkestrën e Vajzave të Bukureshtit dhe pjesëmarrjen e rrallë të sopranos Arlinda Morava. Nata e dytë ngjiti në skenë trupën e Treehouse Storytelling Center të Beogradit me një shfaqje të teatrit fizik; “Vallëzimi i shpirtit” frymëzuar […]

Lushnjë

Lushnjë/ Ndahen çmimet e Festivalit Folklorik të Valles Popullore Burimore

ATSH/ Në sheshin qendror të qytetit të Lushnjës u zhvillua Edicioni i 10-të i Festivalit Folklorik Tipologjik Kombëtar i Valles Popullore Burimore. Aktiviteti u organizua nga bashkia Lushnjë në bashkëpunim me Qendrën Kombëtare të Veprimtarive Folklorike. Në këtë edicion morën pjesë 8 grupe konkurruese, ndërsa 3 grupe të tjera përshëndetën, në total dhe rreth 250 […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).