Art & Kulturë

“Përrallat e heronjve të vërtetë”, një shfaqje për sensibilizimin mbi autizmin

“Përrallat e heronjve të vërtetë” do të shfaqet në sallën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” më 30 prill, ora 18:30. Kjo përrallë do të rrëfehet nga Eneda Tarifa, Gerta Heta dhe Eranda Libohova, në një përpjekje për të sensibilizuar dhe edukuar njerëzit mbi çrregullimin e spektrit autik dhe qasjen ndaj librit për fëmijë, artistikisht. […]

“Kënaqësitë e tradhtisë” ngjitet premierë në Teatrin Kombëtar Eksperimental

Një histori nga autori Valentin Krasnogorov, shfaqja “Kënaqësitë e tradhtisë” do të ngjitet premierë në skenën e Teatri Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli” më 27 prill. Me regji nga Lorin Terezi dhe nën interpretimin e Kristjana Dodaj dhe Ledjon Zoi, kjo vepër trajton një kompleksitet ndjenjash në tërësinë e vet. Historia e dashurisë së dy njerëzve […]

 “Presidentet” vjen premierë në Teatrin Kombëtar Eksperimental

Shfaqja “Presidentet” nga Werner Schwab, do të ngjitet premierë në sallën Moliere të Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”, në datat 28 & 29 prill, ora 20:00. Kjo është një komedi, e cila vjen për herë të parë në shqip me regji nga Sabine Mitterecker dhe nën interpretimin e aktoreve Ermira Gjata, Adriana Tolka dhe Eni […]

Pse duhet ta shohim shfaqjen “Zoti i Masakrës”? Na e tregon vetë personazhi Mishel (Erand Sojli)

E cilësuar si një prej komedive më të mira të 10 viteve të fundit, shfaqja “Zoti i Masakrës” nga autorja Yasmina Reza, do të ngjitet më 23 & 24 mars në skenën e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivogli”. Nën regjinë e Kiço Londos, vepra rikthehet pas suksesit të vitit të kaluar, nën interpretimin e aktorëve […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).