Art & Kulturë

ONE Albania solidarizohet në ndihmë të të prekurve nga tërmeti tragjjk në Turqi, Siri dhe Liban: komunikim dhe roaming falas

ONE Albania solidarizohet në ndihmë të të prekurve nga tërmeti tragjjk në Turqi, Siri dhe Liban: komunikim dhe roaming falas Kompania më e madhe e telekomunikacionit në Shqipëri, ka njoftuar solidarizimin e saj me situatën e vështirë që po kalon Turqia, Siria dhe Libani, pas tërmeteve shkatërrues. Në deklaratën e tyre për mediat, përfaqësuesit e […]

Java e Kuzhinës Italiane në Botë, 14-20 nëntor 2022

Ambasada Italiane në Tiranë, në bashkëpunim me Italian Trade Agency (ITA), Institutin Italian të Kulturës dhe Konsullatën e Përgjithshme në Vlorë, kanë kënaqësinë të lançojnë edicionin e VII të Javës së Kuzhinës Italiane në Shqipëri, që do të mbahet nga 14 deri më 20 nëntor 2022. Fushata vjetore ka për qëllim promovimin e traditave kulinare […]

Magjia e iPhone 14 mbërrin në One Telecommunications!

Me datë 23 shtator 2022 ju ftojmë të eksploroni nga afër telefonin smart më të kërkuar në botë, iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max. Duke nisur nga kjo datë, One Telecommunications nis zyrtarisht shitjen në të gjithë rrjetin e dyqaneve, si rishitës i autorizuar nga Apple. Mos mungoni në eventin e prezantimit nga […]

Fundjavat me One Telecommunications dhe ALBtelecom

Nëse mendoni se verës po i vjen fundi, të jeni të sigurt që nuk është kështu.  Eventet që po zhvillohen dhe temperaturat e larta në vazhdim, tregojnë të kundërtën. Muaji gusht do të jetë i mbushur plot me arsye që të planifikoni edhe disa fundjava të tjera në jug të Shqipërisë, por jo vetëm, dhe […]

Përfundon DEA OPEN AIR – Tirana 2022

Përfundon DEA OPEN AIR – Tirana 2022 Kupa DEA për Goran Paskaljeviç (post mortum) Kupa DEA 2022, për Filmin më të Mirë me Metrazh të gjatë, shkoi për filmin “Pavarësisht mjegullës » me regji të Goran Paskaljeviç, Itali 2019. Kështu, pas një gare pesëditore, 23-28 qershor, ku morën pjesë 25 fima nga 39 vende të botës, […]

Në Fokus – Lola Aleksi Gjoka, pianistja e parë shqiptare

Lola Gjoka është padyshim një nga figurat më të njohura shumë-dimensionale në historinë e artit muzikor Shqiptar. E lindur në Sevastopol, Rusi më 22 Maj 1910 në një familje emigrantësh nga Bugareci i Korçes, ajo filloi të praktikojë pianon në moshën 6 vjeçare. Gjoka u kthye në Korçë në 1932 ku dhe debutoi në skenën […]

Në Fokus – Jean-Michel Basquiat

Jeta dhe veprat e Basquiat vazhdojnë të frymëzojnë diskutime, të influencojnë brezat e artistëve të rinj dhe të bëjnë histori në mbarë botën. Jean-Michel Basquiat (1960-1988) është një artist Amerikan i cili gjatë karrierës së tij të shkurtër u kthye nga një artist grafitti në qëndër të Manhattan në një nga artistët më të njohur […]

Nis restaurimi i dy kolonave të dëmtuara të Nimfeut, në Parkun Arkeologjik të Apolonisë

Ka nisur puna për restaurimin e dy kolonave të dëmtuara të Nimfeut, në Parkun Arkeologjik Kombëtar të Apolonisë. Specialistët në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Trashëgimisë Kulturore-IKTK kanë nisur zbatimin e projekt-restaurimit të kolonave të Çezmës Monumentale – Nimfeut. Ministrja e Kulturës, Elva Margariti tha se projekti ka si qëllim ringritjen në vertikalitet me metodën […]

Zgjidhja e Bashkisë së Tiranës për tregjet pushton faqet e para të New York Times dhe Washington Post

Gazetat më të mëdha dhe agjencitë më të njohura ndërkombëtare të lajmeve i kanë bërë jehonë zgjidhjes që Tirana i ka dhënë tregjeve publike për të parandaluar përhapjen e COVID-19. “New York Times” dhe “Washington Post” kanë hapur gazetat e tyre me foton  nga Tirana ku tregohet zgjidhja që bashkia ka dhënë për tregjet. Bëhet […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).