Art & Kulturë

“Matter, Non-Matter, Anti-Matter”

Tirana Art Lab – Center for Contemporary Art, Tulla – Culture Center and Beyond Matter EU present: “Matter, Non-Matter, Anti-Matter”Exhibition of Artists in Residency HUNITI GOLDOX, Olson Lamaj, Valentina Peri & Immaterial Display An exhibition with works by duo HUNITI GOLDOX ( @areejhuniti@eliza_goldox), @olson_lamaj , @valentina.peri, created during two-month residency at Tirana Art Lab. Their works involve Extended Reality […]

Klubi i Librit Arratisje – “Padurimi i Zemres” nga Stefan Cvajg

Vijojmë takimet e klubit të librit “Arratisje” në Shkodër, me një libër nga kolosi i letërsisë botërore Stefan Cvajg. Për takimin e radhës kemi zgjedhur romanin “Padurimi i zemrës”.Nëse ke dëshirë të bëhesh pjesë e këtij takimi, sëbashku do mblidhemi me datë 25 Qershor, ora 10:00.Organizata rinore “Përpjekje”, për të mbështetur këtë nisëm, vazhdon të […]

Endrra e Një Nate Vere

𝗘𝗡𝗗𝗥𝗥𝗔 𝗘 𝗡𝗝𝗘 𝗡𝗔𝗧𝗘 𝗩𝗘𝗥𝗘 | 𝗦𝗛𝗘𝗞𝗦𝗣𝗜𝗥Regjisore | 𝗗𝗿𝗶𝗮𝗱𝗮 𝗗𝗲𝗿𝘃𝗶𝘀𝗵𝗶 🎭 Premierë, 21 QershorAmfiteatri Antik Durrës Në role:ALESIA XHEMALAJ | ADELINA MUÇA | JAHO GUMA | AMOS ZAHARIA | ROMIR ZALLA | ANDIA XHUNGA | MIMOZA MARJANAKU | GENTIAN ZENELAJ | SUELA BAKO | XHEJNI FAMA | MARSEL RUPI | GJERGJ DOÇI | MARVIN TAFAJ […]

Lexim artistik i veprës “Pallati i Ëndrave”. Variacion i regjisorit Altin Basha mbi veprën e Ismail Kadare

E Mërkurë, 15 Qershor në faqen zyrtare në Facebook të Teatrit Kombëtar, mund të ndiqni leximin artistik të veprës: PALLATI I ËNDRRAVE| Variacion i regjisorit Altin Basha mbi veprën e madhe me të njëjtin titull nga shkrimtari Ismail Kadare E Mërkurë | 15 Qershor | 20:00Livestream | Facebook Lexojnë:Franc BreguGenti DeçkaDritan BoriçiGjergj MenaNiada SaliasiDonald ShehuAlgiona […]

Festivali i Artistëve të rrugës rikthehet më 18 Qershor

Festivali i Artistëve të Rrugës vjen në edicionin e tij të 4 ku artistë të rinj e të afirmuar, të disiplinave të ndryshme, bëhen bashkë pranë një Monumenti Kulture. Ish-Kinostudio do te geloje nga arti! Të shtunën, më 18 Qershor 2022, gjatë gjithë ditës.

“MUSLIMANI” një shfaqe nga Enver Petrovci ngjitet në skenën e ArTurbina

“MUSLIMANI” Një shfaqje me autor dhe regjisor Enver PETROVCI vjen për publikun shqiptar në datat 21 dhe 22 Qershor tek ArTurbina. “Rastësisht isha pjesëmarrës në një dasëm në Ulqin ku martoheshin një shqiptare muslimane me një malazias ortodoks.Pronari i hotelit që ishte shqiptar më tha: “Neve shqiptarëve katolikë dhe muslimanë nuk na duket e pazakontë […]

A.B. Yehoshua, autori Izraelit dhe aktivist i paqes ndahet nga jeta në moshën 85 vjecare

Shkrimtari dhe aktivisti politik i njohur izraelit A.B. Yehoshua u nda nga jeta në moshën 85 vjeçare, u raportua të martën (14/06) nga Spitali Ichilov në Tel Aviv. Presidenti i Izraelit Isaac Herzog e quajti atë “një nga shkrimtarët më të mëdhenj të Izraelit” dhe i dërgoi ngushëllime familjes Yehoshua, duke shtuar se “veprat e […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).