Art & Kulturë

“Fjalori i Gjuhës Shqipe” instalacioni më i ri në sheshin “Skënderbej”

“Fjalori i gjuhës shqipe” është instalacioni më i ri i vendosur në sheshin “Skënderbej”. Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Kulturës, Elva Margariti, e cila thekson se “po e përmbyllim Tetorin e Librit me një instalacion në sheshin “Skënderbej”, një libër gjigant, ndoshta më i rëndësishmi: “Fjalori i Gjuhës Shqipe”, botim i Akademisë […]

Tetori i Librit bën bashkë pas polemikave Ardian Vehbiun dhe Alda Bardhylin në një dialog me të rinjtë në New Literature Festival

Ardian Vehbiu ka treguar kohët e para të shkrimit, pasionin për gjuhën dhe gjithçka tjetër nga jeta e një shkrimtari, përballë një auditori të rinjsh. New Literature Festival, ka bërë bashkë dy studiuesit që pak kohë më parë u përfshinë në një debat publik mbi Çmimin Kadare, Vehbiun dhe Alda Bardhylin. Takimi nisi me një […]

Tri përbërës për një fytyrë që të shkëlqejë si ari

Tri përbërës për një fytyrë që rrezaton dritë dhe shkëlqim. Aplikimi i saj njëherë në javë do ju japë shumë rezultate të mira! Çfarë ju duhet: 2 lugë jogurt 1 lugë vaj argani ose rosë mosketa 5 pika vaj esencial livandoje Udhëzime: Përziejini mirë këta tre përbërës. Lyejeni fytyrën me këtë përzierje dhe masazhojeni njëkohësisht, […]

Horoskopi Javor, 28 Tetor – 3 Nentor 2019

Dashi 21 Mars – 19 Prill Dashuria: Fillimi i një jave pozitive për dashurinë, do të ketë momente pasioni intensiv dhe butësi pafund, gjë që do të bëjë që edhe marrëdhëniet e vjetra të lulëzojnë përsëri. Sidoqoftë, gjatë pjesës së dytë të javës, diçka do të ndryshojë dhe marrëdhëniet mund të prishen. Varet nga ju […]

Shkrimtarët e rinj bëhen bashkë në një festival

“New Literature Festival”/ Nga data 29-30 tetor Ministria e Kulturës organizon Festivalin kushtuar letërsisë së re shqipe. Letërsia e re shqipe do të jetë në fokus të “New Literature Festival” i cili do të hapë për herë të parë siparin nga data 29-30 tetor në hapësirat e Muzeut Historik Kombëtar. Personazhe të jetës letrare pas […]

Drama gjermane premierë në teatrin e Durrësit

Në Teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit fundjavën që kaloi u shfaq premiera e dramës “Eldorado”, vepër e dramaturgut bashkëkohor gjerman Marius von Mayenburg. Trupa teatrore nën drejtimin e regjisorit Stefan Çapaliku fitoi duartrokitjet e publikut, jo vetëm falë interpretimit mjaft të mirë të aktorëve, por edhe për shkak të mesazhit aktual të veprës. Në grupin […]

Tetori i Librit, një prurje e re në letërsinë për fëmijë

Në muajin e librit, një botim i ri i shtohet letërsisë shqipe për fëmijë dhe bibliotekave të fëmijëve. Është “Supa Magjike e Dragoit” një përrallë dygjuhëshe në vargje. Në shqip dhe në anglisht vjen historia e tre dragojve të vegjël të cilët mësojnë si të hanë shëndetshëm kur takojnë një dragua, kuzhinier me famë, i […]

“Karnavalet e Korçës” shfaqja më e mirë e Skupifestival

FNT Skupifestival mbylli dje edicionin e trembëdhjetë me shfaqjen e fundit nga programi i përzgjedhur për këtë edicion “Gra para sulmit nervor” nga teatri i Komedisë së Shkupit. Juria e Festivalit Ndërkombëtar Skupifestival pas vlerësimit të të gjitha shfaqjeve, shpalli “Karnavalet e Korçës” nga autori Spiro Çomora, me regji të Altin Bashës dhe me produksion […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).