Art & Kulturë

Kush do të gjykojë çmimet Kombëtare të Letërsisë

Çmimet Kombëtare të Letërsisë Shqipe, që çdo vit akordohen nga Ministria e Kulturës do të gjykohen këtë vit nga emra të njohur në fushën e letërsisë. Mësohet se juria e këtij edicioni përbëhet nga Brikena Çabej, Alda Bardhyli, Dhurata Shehri, Visar Zhiti dhe Riza Braholli. Nëse ish-ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro vendosi në vitin 2013 […]

Emra dhe bashkëpunime që nuk i prisnit, kjo është lista zyrtare e këngëtarëve në Festivalin e RTSH-së

Festivali i fundvitit, i cili është bërë tashmë një traditë këtë vit vjen me super konkurrentë. Përveç emrave të mëdhenj të muzikës dhe zërave të rinj që ngjiten në skenë për të parën herë, ky kompeticion është i rëndësishëm edhe për një tjetër fakt: i siguron hyrjen për në “Eurovizion” fituesit të vendit të parë, […]

Më 1 Nëntor hapet ekspozita “Shtatë fotografë shqiptarë. Një rezidencë”

“Shtatë fotografë shqiptarë gjenden në Shkodër, në kryeqytetin e dikurshëm të Shqipërisë, të ftuar nga Art House dhe Muzeu Marubi për të evokuar disa imazhe të thjeshta e të thella që i frymëzojnë. Emigrimi, ky ekzil i paemërt, është pjesë e rrugëtimit të secilit. Nuk e dimë akoma çfarë i mban kaq të lidhur: shpirti […]

Dua Lipa vjen me kengë të re

Dua Lipa njofton se së shpejti do të sjellë për publikun këngën me të re. E titulluar “Don’t Start Now”, ose “Mos fillo tani”, kenga duket se i dedikohet një historie dashurie që ka përfunduar, por më shumë se teksti, ajo që të lë pa fjalë eshtë Dua. Këngëtarja shqiptare duket se do të nisë një […]

Luiza Xhuvani dhe Ndriçim Xhepa ngjiten në skenë me, “Mbrëmë i pëshpërita një ylli”/ Ja detajet

Pas një shkëputjeje prej disa muajsh, aktorja Luiza Xhuvani do të ringjitet sërish në skenë. Ajo do të jetë e shoqëruar nga aktori i mirënjohur Ndriçim Xhepa. “Mbrëmë i përshpërita një ylli”, është vepra e përzgjedhur nga aktori i ri Krisitian Koroveshi që do të bëjë bashkë dy aktorët. Luiza Xhuvani dhe Ndriçim Xhepa nuk […]

Vjen taksia e parë që fluturon

Prodhuesi gjerman i avionëve “Volocopter” ka shfaqur për herë të parë modelin e taksisë ajrore në Singapor, me shpresën se ky i fundit do të bëhet vendi i parë që do të lejojë këtë shërbim që në vitin 2021. Prototipi u nis nga Marina Bay dhe fluturoi në këtë zonë për rreth një minutë para […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).