Art & Kulturë

“Muzeu Lëvizës” udhëtoi pranë nxënësve në Petrelë

“Muzeu Lëvizës” sot udhëtoi pranë nxënësve në Petrelë. Një autobus i zakonshëm u kthye në një ekspozitë ku nxënësit e shkollës 9-vjeçare “Haki Shehu” u njohën me historikun e disa prej objekteve të trashëgimisë kulturore. Ekspozita e “Muzeut Lëvizës” përmbante riprodhime nga koleksionet muzeore të ruajtura në fondet e Muzeut Historik Kombëtar, të cilat i […]

Festivali i 14-të i Dancit modern në Durrës me trupa nga Italia, Hungaria, Austria dhe Franca

Edicioni i 14-të i Festivalit ndërkombëtar të Dancit Modern dhe Kontemporan do të nisë nesër në mbrëmje, sipas traditës, në teatrin “Aleksandër Moisiu” të Durrësit. Festivali nis nesër në Durrës me shfaqjen “I always have a handkerchief in my pocket” nga trupa e kompanisë së Dancit shqiptar dhe do të përfundojë më 19 nëntor me […]

SOT, TETË DITË nga Josip Rela në MetroFest3

Një djalë dhe një vajzë të dashuruar janë në mes të një dileme. A duhet të fitojë dashuria e tyre për njëri-tjetrin, apo mblesëria e përcaktuar nga familjet e tyre? Po sikur dashuria dhe mblesëria ta kishin syrin në të njëjtin vend? Një komedi keqkuptimesh e sqarimesh. Regjia: Elona Hyseni Interpretojnë: Alba Shtembari, Erin Kujofsa, […]

”KOLLTUKU” nga P.K – Trailer

Një ish-drejtor teatri, dy aktorë të dashuruar dhe një sufler përfundojnë në një ishull të pabanuar në mes të detit pasi u përmbytet anija. Kjo botë e re kërkon një sistem të ri shtetëror. Monarki apo republikë? Kush do t’i fitojë zgjedhjet? Kush do të fitojë “kolltukun”? Regjia: Sonila Kapidani Interpretojnë: Bledar Naska, Griseld Kapllanaj, […]

Së shpejti në vigjilie të festimeve të 60 vjetorit të Cirkut Kombëtar vjen “KATEDRALJA E PARISIT”

Idea & Projekti; Eris Hoxha Dakli, Regjia & Koreografia; Llaqi Nako Udhëheqës Artistik; Alketa Haxhiu. Një vepër nga Viktor Hygo, përshtatur për herë të parë për artin e bukur dhe të vështirë të Cirkut. Katedralja e Parisit është një roman historik, shkruar nën ndikimin e mbresave të Revolucionit që përmbysi monarkinë. Ngjarjet janë vendosur në […]

Shkoni në KazanFest: – Për të marrë pjesë në ritualin e përgatitjes së rakisë

Të ngrihet kazani! Të zihet rakia! Ejani në KazanFest: – Për të marrë pjesë në ritualin e përgatitjes së rakisë; – Për të shijuar verë, reçelra, djathë e kos të prodhuar në mënyrë artizanale nga fermerë dhe prodhues të Këlcyrës, Përmetit, Gjirokastrës, Tepelenës, Libohovës, Dropullit dhe Memaliajt; – Për të shijuar në mbrëmje muzikë nga […]

Kryevepra e nobelistit anglez “Gjiganti i fjetur” tashmë në shqip

“Gjiganti i fjetur”, romani i shkrimtarit anglez Kazuo Ishiguro, fituesi i çmimit Nobel në Letërsi për vitin 2017, tashmë është përkthyer edhe në gjuhën shqipe. Kryevepra e Ishiguros, është përshtatur në shqip nga përkthyesi Renato Kalemi. Ky nuk është libri i parë i sjell në shqip nga gazetari dhe përkthyesi Kalemi, por ndoshta më i […]

Ndërron jetë këngëtarja e famshme e operas

Këngëtarja e famshme amerikane e operas, sopranoja Jessye Norman vdiq në moshën 74-vjeçare, sipas ”New York Times”. Shkaku i vdekjes është raportuar ishte një komplikim i një dëmtimi të palcës kurrizore që pësoi në vitin 2015. Gjatë gjithë karrierës së tij, Norman ka fituar katër Grammy’s. Ajo është nderuar edhe me Medaljen Kombëtare amerikane të […]

“Tetori Gjerman 2019”, program i larmishëm kulturor për publikun shqiptar

Një vjeshtë interesante, e larmishme dhe emocionuese vjen për publikun kryeqytetas në kuadër të festimeve të Tetori Gjerman 2019. Këtë vit javët e kulturës gjermane në Shqipëri do të zhvillohen nën moton “Gur, gur bëhet URË”. Është hera e 13-të radhazi, që Ambasada gjermane në Tiranë, së bashku me partnerë të shumtë dhe me mbështetjen […]

InfoKult jep informacion 360 gradë për të kaluar kohën e lirë sa i takon artit, kulturës dhe turizmit (në kuptimin e destinacioneve turistike).